Genel Haberler ve Makaleler

Tesla’nın geleneksel otomobil üreticilerinden endişelenmesi gerekiyor mu?

Bazı analistler elektrikli otomobil öncüsü Tesla’nın, elektrikli otomobil üzerinde çalışmalarını hızlandıran General Motors (GM), BMW ya da Nissan gibi geleneksel üreticilerden ziyade, otonom sürüş teknolojileri geliştiren Waymo‘ya sahip olan Alphabet gibi teknoloji şirketlerinden endişelenmesi gerektiğini söylüyor.

Otomobil üreticisi GM, Tesla’dan çok daha önce, tıpkı Model 3 gibi tüm tüketicilere hitap edebilecek ortalama fiyatlı elektrikli otomobil üretimini gerçekleştirmeyi başarmıştı.

GM’in bünyesinde bulunan Chevrolet tarafından üretilen düşük fiyatlı elektrikli otomobil Chevy Bolt, Tesla’nın Model 3’ünden epey önce piyasa çıkmasına rağmen Model 3’ten daha az satış yapacak gibi gözüküyor. Açıklanan rakamlara göre GM Temmuz ayında 1,642 adedi ABD’de olmak üzere toplam 1,832 Chevy Bolt sattı. Tesla ise Model 3 için şimdiye kadar 450.000’den fazla ön sipariş aldı.

Tesla Hisseleri

Robert W. Baird analisti Ben Kallo, Tesla’nın mevcut avantajlarının, şirketi rakiplerinden daha uzun yıllar öne çıkarabileceğini ve hatta diğer rakiplerin Tesla’nın beş yıl gerisinden gelebileceğini söylüyor. Kallo, Tesla’nın Model 3’ü için kullandığı standart bir batarya maliyetinin, karşılaştırılabilir diğer elektrikli araçlara nazaran endüstri ortalamasından yarı yarıya daha düşük olduğunu belirtiyor ve şirketin pil verimliliği konusundaki başarısına vurgu yapıyor.

Morgan Stanley analistlerinden Adam Jonas da Tesla’nın rekabet karşısında önemli avantajlar sağladığını belirtiyor zira satış sonrasında da şirketin müşterilere hizmet vermeye devam etmek için başarılı bir iş ortaya koyduğunu düşünüyor. Şarj istasyonlarından mobil servis araçlarına kadar Tesla, sürücülerin karşı karşıya kalabileceği tüm zorluklara karşı satış sonrasında da destek veriyor.

Tesla (Nasdaq TSLA)

Analist Jonas, geleneksel otomobil üreticilerindense, sürücüsüz otomobil teknolojileri üzerinde faaliyet gösteren Waymo’ya sahip Alphabet gibi teknoloji şirketlerinin Tesla için daha büyük potansiyel tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

İkinci çeyrekte analist beklentilerini geride bırakan Tesla, araç maliyetlerini azaltmaya odaklanırken, sürüş deneyimi, satış öncesi ve sonrası müşteri desteği gibi son derece önemli taraflara yatırım yapmaya devam ediyor.

Tesla hisseleri sene başından bu yana yüzde 67 yükseldi. Bu arada Robert W. Baird analisti Ben Kallo, şirket hisselerine yönelik hedef fiyatını tazeleyerek 411 dolara yükseltti. Analistin hedefi şu an 361 dolar seviyelerinde seyreden fiyatın yüzde 14 üstünde.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir