Genel Haberler ve Makaleler

Tesla İkinci Çeyrekte Beklentileri Aştı

Tesla, ikinci çeyrek kazanımlarını açıkladı ve nihayet Model 3’ün net sipariş sayısını da böylece öğrendik. Şirketin kazanımlarını açıklamasının ardından hisseleri çarşamba günü işlem saatinde yükseliş gördü.

Tesla’nın açıkladığı rakamlar açık bir şekilde tüm yatırımcıları etkiledi. Şirketin merakla beklenen satış rakamları, pek çok analistin beklentilerini geride bıraktı. Öte yandan şirket, kuşkuyla yaklaşılan Model 3’ün üretim hedeflerine yönelik de yatırımcılara güven verdi.

Tesla’nın ikinci çeyrek sonuçlarında, yatırımcıların dikkate alması gereken bazı rakamları aşağıda görebilirsiniz:

Şirketin CEO’su Elon Musk geçen hafta yaptığı açıklamalarda, Tesla’nın 35.000 dolar fiyat etiketine sahip elektrikli otomobili Model 3 için 500.000 sipariş alındığını belirtmişti. Model 3 için 518.000 brüt sipariş verildi, ancak siparişlerin 60.000 binden fazlası iptal edildiği için net sipariş 455.000 olarak açıklandı.

Şirket, önümüzdeki sene Model S ve Model X’i de içerecek olan toplam 500.000 araç üretmeyi hedefliyor.

Tesla’nın Model 3’ün üretimi için sıfırdan yeni bir fabrika kurduğunu göz önüne aldığımızda, şirketin yakında daha fazla nakde ihtiyaç duyacağı muhtemelen hiç kimseye sürpriz olmayacak. Şirketin, yılın ikinci yarısında giderleri için 2 milyar dolar harcama yapma ihtimali var ve çeyrekte nakit harcamalarının 3 milyar doları aştığı görülüyor. Musk, şirketin muhtemelen yeni hisse senedi çıkarmayacağını, bunun yerine borçlanma yapacağını belirtti.

Tesla, Model 3’e odaklanmış gibi gözükse de, şirketin nihai kârlılığı için büyük önem arz eden yüksek fiyatlı Model S ve Model X’in de iyi satış yapacağına dair yatırımcılara güvence verdi.

Tesla hisseleri şu anda %7’lik bir yükselişle 348 dolar seviyesinde işlem görüyor. (09:40 EDT itibarıyla.)

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir