Tesla tartışmaları ‘Matrix’ benzetmesiyle devam ediyor

Tesla (NASDAQ:TSLA) hakkındaki tartışmalar, Wall Street standartlarına göre bile partizan savaşlarını aratmıyor. Son derece kötü haberleri dahi altüst eden “inançlı” yatırımcılar bir yanda, şirketin büyük hedeflerine ulaşabileceğine ikna olmayan “şüpheciler” ise diğer yanda saf tutuyor.

Tartışmaların ortasında bir analist iki farklı grubu “mavi” ve “kırmızı” hapçılar olarak tanımlıyor.

‘Kırmızı hap taraftarları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kalırken, mavi hap taraftarları da simüle edilmiş bir dünyada yaşıyor’ diyen Wall Street analisti Brian Johnson, bu benzetmesiyle sinema filmi Matrix’e atıfta bulunuyor.

Brian Johnson, ‘öyle görünüyor ki mavi hapçılar kazanıyor’ diyor. Tesla’nın hisseleri Model 3 lansmanını takiben yükselişe geçti ve bununla birlikte yeni otomobillerin üretiminde büyük sıkıntılar yaşandı.

Geçtiğimiz hafta şirket Eylül ayı için söz verdiği 1,500 adet üretim hedefine ulaşamadığını açıkladığında bile hisseleri yükselişe geçti. Tesla 1,500 adet üretim hedefine karşın yalnızca 260 adet araç üretebildiğini açıkladı.

Johnson, üretim sorunlarının devam etmesi durumunda “inançlı” grubun güvenin test edilebileceğini düşünüyor. Tesla’nın 2018’de 500 bin otomobil üretme sözü vermediği takdirde, yatırımcı sabrının önümüzdeki sene tükeneceğini öngörüyor.

Tesla hisselerini “sat” derecesinde tutan analist, şirket hisselerinin şu anki 350 dolarlık mevcut fiyatının yüzde 40 altına gerileyerek 210 dolara düşebileceğini belirtiyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu