Genel Haberler ve Makaleler

Thasos Verileri: Whole Foods rakiplerinin yüksek gelirli müşterilerini çalmayı başardı

Amazon.com, Whole Foods’u satın alarak ABD’deki gıda perakende sektörünü kelimenin tam anlamıyla salladı. Amazon, Whole Foods‘u satın aldığı ilk hafta mağazalardaki fiyatları düşürdü.

Mağazalarda fiyatların düşmesinin etkisiyle tüketiciler adeta Whole Foods’a akın etti. Tasos Group’a göre, mağazalarda fiyatların düştüğü ilk haftada müşteri trafiği, bir önceki yıla göre %17 arttı.

Taşınabilir teknoloji alanında çalışmalar yapan araştırma şirketi Thasos, yüzlerce milyon cep telefonunun gerçek zamanlı konum bilgilerini izleyerek insanların alışkanlıkları hakkında bilgi topluyor.

Verileri hedge fonları ve diğer profesyonel yatırımcılar tarafından da kullanılan ünlü araştırma şirketi, bilgileri kişilerin telefonlarında kullandıkları bazı uygulamalar yoluyla topladığını ve yüzlerce milyon konum bilgisini anonim olarak sakladığını belirtiyor.

Trader Joe’s, müşterilerinin %10’unu Whole Foods’a kaptırdı

Thasos istatistikleri, ABD’deki gıda perakende müşteri trafiğindeki en büyük payın hala Wal-Mart’ta olduğunu gösteriyor. Genel müşteri tabanının daha büyük olması nedeniyle Wal-Mart düzenli müşterilerinin sadece %0,6’sını Whole Foods’a kaptırdı.

Fakat diğer gıda perakende şirketleri için durum aynı değil. İstatistiklere göre Trader Joe’s, müşterilerinin %10’unu ilk hafta fiyatları düşüren Whole Foods’a kaptırdı. Bu müşterilerin çoğunluğunu daha evvel Whole Foods’a hiç gitmeyen ve Trader Joe’s mağazalarını ayda en az iki kez ziyaret edenler oluşturdu.

Whole Foods’ta fiyatların düştüğü ilk hafta diğer gıda perakendecileri arasında yer alan Sprouts %8, Target %3; Costo, Safeway, Aldi, ve Stop & Shop %2 oranında müşteri kaybetti.

Ortalamadan yüksek gelirli müşterilerin tercihi Whole Foods oldu

Thasos, aynı zamanda, Whole Foods’un ortalamadan daha yüksek gelire sahip olan müşterileri de rakiplerinden çaldığını gösteren, müşterilerin yıllık gelirine dayalı verileri yayınladı. Whole Foods’un hedeflenen fiyat indirimlerinden sonra bile gıda alışverişi için pahalı bir seçenek olduğu göz önüne alındığında, bu pek de şaşırtıcı değil.

Tabi bu veri, pazardaki diğer rakiplerin, yüksek gelirli müşterilerini Whole Foods’a kaptırmaya devam etmelerine yönelik bir tehdit oluşturması bakımından yine de dikkate değer.

Elbette Thasos tarafından yayınlanan veriler Whole Foods için tümüyle olumlu değil. Zira şirketin hala müşteri tabanını pek de genişletemediği belirtiliyor.

Diğer yandan Thasos CEO’su Greg Skibiski, “Düşük gelirli kitleyi çekemediler” diyor. Yani yeni müşterilerin büyük kısmı şu an için hala Amazon’la birleşmeden önce Whole Foods’ta alışveriş yapabilecek türden bir kitleden geliyor.

Açıkçası, Amazon-Whole Foods deneyi hala erken aşamada seyrediyor. Ancak bu veriler, pazardaki hangi oyuncuların tehdit altında olduğunu ve Whole Foods’un fırsat yakalamaya başladığı bazı noktalar hakkında genel bir fikir veriyor.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir