Torba Yasası Meclisten Geçti: Bağ-Kur, SGK Emeklilik Müjdesi!

Torba tasarısı dün gece meclis onayından geçerek yasalaştı. Bağ-Kur, SGK borcu olana prim affı, annelere ise doğum borçlanması müjdesi!

Meclis’e gönderilen 70’e yakın maddeden oluşan Torba Yasa tasarısı birçok yeniliği beraberinde getiriyordu. Bunlardan bazıları ise emeklilikle ilgili olanlarıydı. Sonunda torba tasarısı meclis onayından geçti. Tasarının 40’ıncı maddesi, doğum borçlanmasını düzenliyor, açıklık getirecek olursak: bu maddede, Bağ-Kur’lu (4b) ve memur (4c) kadınların da SSK’lılarla (4a) aynı haktan yararlanacağı ifade ediliyor ve çocuk sayısı 3’e çıkarılıyordu.

Tasarı bu haliyle yasalaştı ve sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, doğum olduktan sonra çalışmadıkları takdirde, her çocuk için 2 yıllık süreyi borçlanarak prime ekletebilecek. Bu da her çocuk için 720’den, 3 çocuk için 6 yıl yani 2 bin 160 gün demek oluyor. Yani yıl ve yaş şartını tamamladığı halde primi eksik bir kadın, 6 yıl daha çalışıp prim ödemek yerine, topluca borçlanıp 6 yılda erken emekli olacak.

Eğer priminiz tamamsa ve emeklilik yaşınızı bekliyorsanız o zaman borçlanmaya gerek kalmıyor. Bu borçlanma yaşı geri çekmiyor. yapılabiliyor.

Torba Yasası Soma’daki maden kazası, vergi, prim, ceza gibi birçok konunda yeniden yapılanmasını içeriyor. Yaklaşık 20 milyon vatandaşı ilgilendiren Torba Yasası ile ilgili gelişmeleri güncellemeye devam edeceğiz. Sorularınızı ve yorumlarınızı gönderebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu