Genel Haberler ve Makaleler

Trivago, yaklaşık 5 milyar dolar değerlemeyle halka arz planları yapıyor

Dünyanın en büyük seyahat acentalarından Expedia’nın büyük çoğunluğuna sahip olduğu online otel rezervasyon şirketi Trivago’nun halk arz planları yaptığı belirtildi.

Reuters, Trivago’nun çoğunluk hissesini elinde bulunduran Expedia’nın halka arza hazırlık için JPMorgan, Goldman Sachs ve Morgan Stanley ile anlaşmaya vardığını bildirdi. Trivago’nun yaklaşık 5 milyar dolar olabilecek değerleme ile ABD başkanlık seçimlerinin hemen ardından Kasım ayı sonlarına doğru halka açılacağı tahminlerinde bulunuluyor.

ABD merkezli seyahat acentası Expedia 2013 yılında Trivago’nun yüzde 61,6’lık hissesini 477 milyon avroya satın almıştı. Expedia, satın alma sonrasında halk arzın 2017 yılının sonları, 2018 yılının başlarında olabileceği yönünde sinyaller vermişti. Halka arzın bu yıl sonuna kadar tamamlanabilecek olmasına yönelik çıkan haberler yatırımcıları heyecanlandırıyor çünkü Trivago’nun elde edeceği kârın 2018 yılından önce yüzde 140’lık bir oranda artacağı tahmin ediliyor.

Türkiye dahil olmak üzere 55 ülkede, 33 dilde hizmet veren online otel rezervasyon şirketi Trivago’nun aylık 120 milyon tekil ziyaretçiyi ağırladığı belirtiliyor.

Trivago’nun yüzde 61,6’lık hissesini elinde bulunduran ABD merkezli internet üzerinden otel ve seyahat pazarlama faaliyetleri yürüten şirket Expedia, 2015 yılında rezervasyon portalı Orbitz’i 1,6 milyar dolar ve Airbnb’nin rakibi olan Homeaway’i de bu yıl 3.9 milyar dolar karşılığında satın almıştı. Expedia’nın vergiler, faizler ve diğer giderler öncesi bu yıl ilk çeyrekte açıklanan gelirinin yüzde 31 artarak 177 milyon dolara ulaştığı açıklanmıştı.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir