Genel Haberler ve Makaleler

Trump’ın zaferi AT&T ve Time Warner için ne anlama geliyor?

Geçen ay HBO, CNN, TNT, Cartoon Network gibi TV kanallarını, The Dark Knight gibi filmlerle hasılat rekorları kıran Warner Bros. Entertainment’ı, DC Comics’i ve yüzlerce önemli varlığı veya bir kısım hissesini elinde bulunduran Time Warner’ın, ABD’nin en büyük GSM operatörlerinden biri olan AT&T’ye 80 milyar dolardan fazla bir ödemeyi içeren anlaşma sonucu satılması konusunda iki şirket arasında karara varılmıştı.

Satışın, medya ve teknoloji alanında tarihin ne geniş çaplı birleşimi olacağı belirtiliyordu. Satışla birlikte AT&T, özellikle de HBO ve CNN gibi devleri ele geçirerek medya ve eğlence sektörüne sağlam bir giriş yapmış olacaktı. Ayrıca AT&T, içerik dağıtımıyla içeriği kendisine de entegre etmiş olacak ve stratejik bir avantaj sağlayacaktı.

Siyasi tarafta Cumhuriyetçi aday Donald Trump, adaylığı sırasında Gettysburg, Pensilvanya’da yaptığı konuşmasında bu birleşmeye karşı çıktığını ve olası bir Trump hükümetinin bu anlaşmayı onaylamayacağını dile getirmişti.

8 Kasım’da gerçekleşen başkanlık seçimleri Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlandı. Trump, AT&T ve Time Warner satışı konusundaki kararında geri adım atmazsa iki şirketin beklenen birleşimi riske girebilir.

AT&T’nin satın almak istediği Time Warner’ın, bünyesinde bulunan CNN, başkanlık seçimi dönemi boyunca Hillary Clinton’a daha yakın olmuş, yaptığı anketlerde Clinton’ı inanılmaz farklarla önde göstermiş ve hatta Trump ve Clinton arasında yapılan canlı yayın karşılaşmasında Clinton’a soruları daha önceden verdiği ortaya çıkmış, bunun sonucunda da özür dilemişti.

Time Warner’ı daha önce de Twenty First Century benzer rakamlara almak istemiş fakat CEO’ları Bewkes’ten onay çıkmamıştı. Ayrıca Apple’ın da bu yıl içinde Time Warner’ı alma konusunda şirket yetkilileri ile görüşmeler yaptığı iddia ediliyordu.

AT&T ise geçen sene DirecTV’yi yaklaşık 50 milyar dolarlık bir anlaşmayla bünyesine katmıştı. AT&T şu anda DirectTV ile birlikte yeni bir çevrimiçi yayın servisi üzerine çalışıyor ve bu sene içinde lansmanının yapılacağı öngörülüyor. Şirketin, DirecTV için uydu çanağı zorunluluğunu ortadan kaldırmak ve 2020’ye kadar tüm öde izle TV içeriğini internetten sunabilmek, hedefleri arasında yer alıyor. Şirketin Time Warner’ı bünyesine katması ise Trump’ın zaferiyle şimdilik belirsizliğini koruyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir