Genel Haberler ve Makaleler

Trump Tower’da temsil edilen şirketlerin piyasa değeri 3.1 trilyon doları buldu

Geçtiğimiz gün, teknoloji endüstrisinin en etkili liderlerinden bazıları yeni başkan Donald Trump’ın Trump Tower’da düzenleyeceği bir toplantı için davet edildi. Microsoft, Google, Apple ve diğer önemli teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerinin ardından yeni başkanla ilk kez karşı karşıya gelme fırsatı buldu.

Seçim dönemi boyunca Trump, kampanyasında Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji şirketlerinin lehine olabilecek ve karlarını artıracak vergi ve istihdam uygulamalarıyla yanına çekmeye çalıştığı Silikon Vadisi Trump’ın Demokrat rakibi Hillary Clinton’un arkasında durmaktan vazgeçmemişti.

Toplantıya Apple’dan Tim Cook, Facebook’tan Sheryl Sandberg, Google ve Alphabet’den Larry Page ve Eric Schmidt, Amazon’dan Jeff Bezos, Cisco’dan Chuck Robbins, Tesla’dan Elon Musk ve Microsoft’tan Satya Nadella gibi Silikon Vadisi’nden önemli isimler şirketlerini temsilen katıldı.

Toplantıya Trump’ın çocukları Ivanka ve Eric de katıldı. Twitter’ın patronu Jack Dorsey ise toplantıya katılmadı.

Silikon Vadisi, Trump’ın hayata geçirmeyi düşündüğü uygulamalarının yenilikleri engelleyeceği, özellikle göçmenlerin teknoloji dünyasında işe alınmasının önüne geçileceği veya kullanıcıların dijital gizlilik haklarını ihlal edeceğinden endişe duyuyordu.

Euronews’un haberine göre toplantı sonrasında temsilcilere “Trump bu endişelerinizi giderdi mi?” sorusu soruldu, temsilciler soruyu yanıtsız bıraktı.

Donald Trump’ın davetine katılan ve temsil edilen şirketlerin toplam piyasa değeriyse 3.1 trilyon doları buldu.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir