Tutuklanan Milyarder Suudi Prensin Net Değeri 2,8 Milyar Dolar Eridi

Cumartesi günü Suudi hükümeti yetkilileri tarafından yolsuzlukla mücadele operasyonları kapsamında gözaltına alınan milyarder Suudi prensi Alwaleed bin Talal Al Saud‘un net değeri dramatik bir şekilde düşmeye devam ediyor.

Kingdom Holding‘in sahibi Alwaleed’in serveti salı günü 855 milyon ABD doları değerinde idi.

Tutuklamaların ardından, Suudi Arabistan’daki Tadawul Borsasında (TASI) işlem gören Kingdom Holding’in hisseleri hızla gerilemeye devam etti. Prens Alwaleed, Kingdom Holding’in % 95’ine sahip ve şirketin geri kalan % 5 hissesi Suudi borsasında işlem görüyor.

Prensin net değerinin yarısını oluşturan Kingdom Holding hisseleri, 2 Kasım perşembe günü normal işlem bitiminden bu yana yüzde 21 düştü. (Tadawul Cuma ve Cumartesi günleri kapalı.) Bu düşüş, şirket hisselerinde 2014 senesinden bu yana yaşanan en büyük değer kaybı olarak tarihe geçti.

Sonuçta, Alwaleed’in net değeri cumartesi akşamından bu yana 2,8 milyar dolar eridi. Forbes’un dünya milyarderlerinin gerçek zamanlı sıralamasına göre, şu anda Alwaleed’in net değeri 15,9 milyar dolar seviyesinde. Cumartesi günü Forbes’un listesinde 64. sırada yer Alwaleed, listede 83. sıraya geriledi.

Alwaleed 62 yaşındaki Suudi kralının yeğeni Salman bin Abdulaziz Al Saud’un ve ülkenin velihat prensi Muhammed bin Salman’ın kuzeni. Alwaleed, geçen hafta sonu pek çok haber yayıncısının da vurguladığı gibi, velihat prensin gücünü pekiştirmek için tasarlanmış bir arındırma olarak nitelendirilen operasyonlarla tutuklanan bir düzine kişiden yalnızca biriydi.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu