Genel Haberler ve Makaleler

Twitter hisselerindeki ilginç durum

Twitter hisseleri 21 Haziran’dan bu yana en büyük kazanımını 12 Ekim perşembe günü kaydederek yüzde 4.1 yükseldi.

Twitter’ın 26 Ekim’de üçüncü çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor, mali sonuçlardan önce rutin erken tahminler dışında şirket hisselerini bu denli etkileyebilecek haberler yoktu.

Bu sebeple şirket hisselerinin yükselişine yönelik kimse durumun neden kaynaklandığını bilmiyor ve yapılan tahminler konusunda da kimse tamamen emin değil.

Fakat şimdiye kadar sıkça dile getirilen Harvey Weinstein skandalı ve ABD Başkanı Donald Trump’ın platformu daha yoğun şekilde kullanmaya devam etmesi bu durumu açıklığa kavuşturabilecek en mantıklı tahminler arasında yer alıyor.

Harvey Weinstein Skandalı

Son günlerde ABD, ünlü yönetmen Harvey Weinstein’a yöneltilen taciz iddialarıyla sarsılıyor. Aralarında Angelina Jolie, Gwyneth Paltrow ve Rose McGowan gibi tanınmış 20’den fazla kadının kariyerlerinin belli dönemlerinde Weinstein tarafından cinsel tacize uğradığı belirtiliyor.

Olaylar öyle büyüdü ki 81 Oscar ödüllü Weinstein’ın Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden kovulmasına kadar vardı.

İnsanların Harvey Weinstein skandalını yorumlamak için son günlerde Twitter’a akın ettiklerine şahit olduk. New York Times, bu skandal haberi yayınladıktan sonra, ünlü yıldızlar ve pek çok kişi düşüncelerini paylaşmak ve destek mesajları göndermek ve hatta kendi başlarından geçen olayları anlatmak için Twitter’a yöneldiler.

Bu, birkaç duruma sebep oldu: Twitter’da etkileşimi artırdı ve ünlülerin aktif kullanımıyla platform çekici bir hal aldı. Diğer yandan büyük toplumsal olaylarda, insanların bir şeyler söyleyebilmek için ilk başvurdukları platformun Twitter olduğunu bir kez daha gördük.

Donald Trump

Elbette, her zamanki gibi Donald Trump tweetleri de var. Üstelik Donald Trump’ın Twitter’ı yoğun bir şekilde kullanmasının şirket üzerinde büyük bir etkisi olduğunu hemen hemen herkes biliyor.

ABD Başkanı, Twitter’ı doğrudan kamuoyuna iletmek istediği mesajlar için doğrudan kullanmaya devam ediyor ve son günlerde @realDonaldTrump hesabı 40 milyon takipçiye ulaştı.

Nedeni ne olursa olsun, Twitter hisselerinin 21 Haziran’dan bu yana en büyük kazanımı perşembe günü kaydettiği gerçeğini hiçbir şey değiştirmiyor. Şirket 26 Ekim’de üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladığında daha fazla bilgi edinmemiz mümkün olacak.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir