Yasal kısıtlamalarla boğuşan Uber, peş peşe zarar açıklıyor

Dünyanın en değerli mobil uygulamaları arasında gösterilen ve geçtiğimiz yıllarda ardı ardına büyük yatırım haberleriyle adı anılan ulaşım şirketi Uber, şu sıralar iyi haberlerle karşımıza çıkmıyor ve ülkelerdeki yasal kısıtlamalarla mücadele etmeye çalışıyor.

Ulaşım şirketi Uber’in sürücülerinin tamamında ‘taksi lisansı’ bulunmuyor, haliyle de şirket ağır düzenlemelere tabi tutulan pazarlara girdiğinde yerel müdahalelere açık hale geliyor. Hatta bu durum Güney Kore hükümetinin, Uber’in ülkeye girişini geciktirmesine de fırsat doğurmuştu. Şirket Tayvan gibi ülkelerin pazarlarından da benzeri yasal gerekçelerle çekilmeye zorlanmıştı. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında Uber’in Fransa ve Avrupa operasyonunun başındaki yöneticiler ‘yasadışı taksicilik faaliyeti’ suçlamasıyla da karşı karşıya kalmıştı.

En son ülkemizde de Uber’e ağır bir darbe vurulduğu iddia edildi. Habertürk’ün haberine göre, Emniyet Genel Müdürlüğü, Uber’le ilgili tüm vilayetlere talimat göndererek ‘korsan taşımacılık’ yapmak suçundan hem sürücülere hem de yolculara ceza kesilmesini istedi. Çok geçmeden Uber Türkiye, yasal mevzuata uygun çalıştıklarını ve Türkiye operasyonlarına devam edeceklerini açıkladı.

Sadece Uber değil, benzeri yenilikçi girişimler uzun bir süredir çeşitli ülkelerde yasal engellemelerle mücadele etmeye çalışıyor.

Uber’in zararı 2.2 milyar dolar

Ağustos ayında şirketin Finans Müdürü olan Gautam Gupta hissedarlara dünya genelinde zararların arttığını duyurmuştu. O tarihlerde ilk çeyrekte 520 milyon, ikinci çeyrekte toplam 750 milyon dolar zarar açıklanmıştı.

55 milyar dolar yaklaşık değeri olduğu tahmin edilen Uber, 2016 senesinin ilk 9 ayında, 3 milyar 760 milyon dolar net gelir elde ederken toplamda 2 milyar 200 milyon dolar zarar etti. Ağustos ayında Çin’deki en büyük rakibi olan Didi’nin yüzde 17 buçuk hissesi karşılığında şirket Çin pazarındaki faaliyetlerini de sonlandırma kararı almıştı.

Şirketin 2016 senesinin ilk 9 ayında Çin pazarındaki zararları hariç tutulduğunda hesaplanan zararı yaklaşık 800 milyon doları buluyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu