Uber Borsaya Açılmaya Hazırlanıyor

Henüz borsaya açılmayan en değerli girişimler arasında gösterilen Uber, borsaya iki yıl içerisinde açılmayı planlıyor.

Reuters‘ın haberine göre; Uber’ın yatırımcı sunumlarından sızdırıldığı öne sürülen bilgiler bu yıl şirketin 10.84 milyar dolar ciro, gelecek yıl içinse 26.12 milyar dolar ciro hedeflediğini ortaya çıkardı.

Yatırımcı sunumu sırasında Çin devletinin sahip olduğu Chine Life ve China Taiping sigorta şirketleri tarafından Uber’e yatırım yapıldığı bilgisinin de yer aldığı haberde Chine Life’ın yatırımı doğruladığı fakat China Taiping şirketin yatırım konusunda herhangi bir yorum yapmadığı belirtiliyor.

18 ila 24 ay içinde halka arz edilecek

Şirket, iki yıl içinde borsa da işlem görmeye başlayacak.

Reuters, Çin’de Didi Kuaidi ile yarışan Uber’in potansiyel yatırımcılar için hazırladığı ve sunumda geçtiği ifade edilen bilgilere göre 18 ila 24 ay içinde şirketin halka arz edilebileceğini belirtiyor.

Aylar önce yasadışı taksicilik faaliyeti yaptıkları gerekçesiyle Uber’in Fransa yöneticileri gözaltına alınmıştı. Uber, Fransa dışında İspanya ve Tayland dahil olmak üzere birçok ülkede çok sayıda yasal, düzenleyici konular ve yasaklarla uğraşmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar pek çok yatırım alan Uber, yaklaşık 50 milyar dolarlık bir değerlemeye sahip. 53 ülkede faaliyet gösteren şirketin CEO’su Travis Kalanick, gelirlerinin her 6 ayda bir iki katına çıkardığını ifade etmişti.

Uber nedir?

Uber, kullanıcılara özel araç hizmeti sunan bir girişimdir. Kullanıcılar tıpkı taksi çağırır gibi cep telefonlarından kullandıkları uygulama sayesinde bu hizmeti kullanabilmektedir. İster kısa mesafede yolcuk yapın, isterseniz evinizi taşıyın. Hepsi gerçekten mümkün. Uber’i taksilerden ayıran en önemli farksa yolculuğunuz başlamadan ne kadar ödeyeceğinizi biliyor oluşunuzdur. 53 ülkede faaliyet gösteren Uber, ülkemizde şimdilik yalnızca İstanbul’da hizmet veriyor.

Ayrıca, Uber sürücüleri de bu konuda teşvik etmektedir. Uber sürücü olarak para kazanmak mümkün. 2009 yılında kurulan Uber şu anda dünya genelinde on binlerce insanın sürücü olarak para kazanmasını sağlamaktadır.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu