Üniversite Öğrencilerine Burs Veren 10 Kurum

Öğrencilik hayatı gerçekten zor bir dönem, özellikle de üniversite öğrencileri maddi açıdan pek çok zorlukla karşı karşıya kalabiliyor. Karşılaşılan finansal sorunlar konusunda öğrencilerin aldığı burslar çoğu zaman büyük önem arz ediyor.

Muhtemelen yakın bir zamanda üniversiteye yerleştirildiniz ya da üniversite eğitimine devam ediyorsunuz, finansal açıdan size destek verebilecek kurumlara burs başvurusu yaparak, maddi anlamda kendinize finansal destek sağlayabilirsiniz.

Bu yazımda üniversite öğrencilerine burs veren kuruluşları listeledim. Burs veren kurumları inceleyerek fikir alabilirsiniz. Ayrıca, yazının en başında belirtmek istiyorum; her dönem burs başvuruları belirlenen tarihler arasında yapılır.

Burs tam başvuru tarihlerini, kurumların resmi web siteleri aracılığıyla mutlaka teyit edin ve not alın.

Kredi ve Yurtlar Kurumu

Çok sayıda öğrenciye karşılıksız ve geri ödemesiz olarak burs veren kurumların başında KYK geliyor. Başarı durumunuza göre kurum size geri ödemesiz burs verebildiği gibi geri ödemeli kredi de verebiliyor.

Kurumun burs ve kredi ödemeleri her yıl, belirli oranlarda artış gösteriyor. İçinde bulunduğumuz bu yıl aylık verilen burs tutarı 330 TL. KYK burs başvuruları her yıl Ekim – Kasım aylarında yapılıyor.

TÜBİTAK

Gerçekten başarılı bir öğrenciyseniz, TÜBİTAK başarınızın hakkını veren en önemli kurumların başında geliyor. TÜBİTAK bursuyla okumanın gururu da bambaşka tabii ki.

Çeşitli kriterlerle değerlendirilen Lisans öğrencilerinin başvuruları Eylül – Ekim tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Öğrencilere aylık 800 ila 2000 TL arasında burs verilebiliyor.

Türk Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfı (TEV), çok sayıda öğrenciye burs imkanı veren bir diğer kuruluş. Lisans öğrencilerine aylık olarak yaklaşık 400 TL burs veriyor. Acı olay, doğal afet gibi durumlar yaşayan ve engelli öğrenciler TEV burslarından öncelikli olarak yararlanabiliyor. TEV her yıl yaklaşık 200 bin civarında öğrenciye burs imkanı sağlıyor.

TEV burs başvuruları genellikle Eylül ayında başlıyor.

Vakıflar Genel Müdürlüğü

Üniversite öğrencilerinin tercihler arasında değerlendirebileceği burs veren kuruluşlar arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’de yer alıyor. VGM, ihtiyacı olan öğrencilere yalnızca yılda bir kere olmak üzere 1000 TL, aylık olarak ise yaklaşık 200 TL tutarında burs veriyor.

VGM burslarına başvuru her yıl Ekim – Kasım aylarında kabul ediliyor.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği

ÇYDD, başarılı fakat maddi durumu yeterli olmayan öğrencilere burs veren başka bir kurum. Türkiye genelinde 1000’e yakın öğrenciye burs veriyor. Aylık 150 – 200 TL arasında 10 ay boyunca burs imkanı veren dernek, başvuruları Eylül ayından itibaren almaya başlıyor.

Vehbi Koç Vakfı

Yetenekli, başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrencilere vakıf fonundan destek sağlayan kurum, 10 ay boyunca yaklaşık 400 TL burs veriyor.

Burs başvuruları her yıl Eylül ayında kabul ediliyor.

Sabancı Vakfı

Her yıl üniversiteye giriş sınavında yüksek başarı gösteren öğrencilere burs imkanı sağlayan Sabancı Vakfı; lisans öğrencilerine aylık 375 TL, ön lisans öğrencilerine 200 TL veriyor. Burs ödemeleri Ekim – Haziran ayları arasında 9 ay süresince devam ediyor.

Sabancı Vakfı, her yıl Ekim ayı içerisinde burs başvurularını kabul ediyor.

Çağdaş Eğitim Vakfı

Yalnızca İstanbul il sınırları içerisinde okuyan üniversite öğrencilerine burs imkanı veren ÇEV, aylık 150 TL destek sağlıyor.

Vakıf, burs başvurularını Temmuz ve Ağustos aylarında kabul ediyor.

İstanbul Sanayi Odası

İstanbul Sanayi Odası; İstanbul, Kocaeli ve Tekirdağ’da bulunan devlet üniversiteleri ve bazı özel üniversite öğrencilerine burs veriyor. Burs ödemeleri 9 ay boyunca devam ediyor ve öğrencilere yaklaşık 200 TL burs sağlanıyor.

Başvurular her yıl Eylül ayı içerisinde yapılıyor.

Elginkan Vakfı

ECA grubu tarafından kurulan Elginkan Vakfı, 12 ay süreyle öğrencilere aylık 350 TL burs veriyor. Burstan; İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri yararlanabiliyor.

Burs başvuruları Eylül ayında yapılıyor.

Ayrıca, üniversite öğrencilerine burs veren diğer kuruluşlar şöyle; İstanbul Ticaret Odası, Toplum Gönülleri Vakfı, Boydak Eğitim ve Kültür Vakfı, Yaşar Eğitim ve Kültür, Sema Yazar Gençlik, Sağlık ve Eğitim Vakfı, Hüsnü M. Özyeğin Vakfı.

Öte yandan acil finansal konularda bir kenarda bulunsun diyorsanız, öğrenciye kredi kartı veren bankaları alternatifleriyle ilgili bağlantıda listelemiştik, dilerseniz inceleyebilirsiniz.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu