Genel Haberler ve Makaleler

Finans uygulaması Venmo bir sonraki büyük sosyal ağ olabilir mi?

PayPal’ın Venmo uygulaması, arkadaşlarınızın paralarını nasıl harcadığını izlemenize olanak tanıyor. Bu detayları göz önüne aldığımızda son yıllardaki “paylaşma hastalığı” cüzdanlarımıza da sıçrayabilir mi sorusu akıllara geliyor.

Venmo, temelde bir finans uygulaması. Facebook ile giriş yapabildiğiniz Venmo’da hesap açmanız durumunda ödeme yapabiliyor, ödeme gönderebiliyor ya da ödeme alabiliyorsunuz. Basit bir finans uygulamasından Venmo’yu ayıran şey, arkadaşlarınızın harcamalarını uygulama üzerinden takip edebiliyor ve onlarla mesajlaşabiliyor olmanız. Bu özellikleriyle tıpkı bir sosyal ağ gibi.

2014’te uygulamanın işlem hacminin 2,4 milyar dolara ulaştığı belirtilmişti. Basit bir finans uygulamasından farklı olarak sahip olduğu sosyal özelliklerle Venmo, ABD’de genç kitle arasında da kısa bir süre içinde oldukça popüler oldu.

Facebook, Snapchat ve Twitter gibi diğer büyük sosyal ağlara baktığımızda her birinin, çoğu kişi için yeterince vazgeçilemez olduğunu biliyoruz. Venmo’nun hızlı yükselişiyle de görünüşe göre nerede, ne yediğimizi ya da ne içtiğimizi merak eden arkadaşlarımız artık; nerede, ne yiyip ne içtiğimizi ve bunlara ne kadar para harcadığımızı da merak ediyorlar.

Şu anda Venmo’yu sosyal bir finans uygulaması ve temelinde de para transfer uygulaması olarak görmek mümkün.

Şu sıralar “Venmo ile Öde” seçenekleri sınırlı olsa da işletmeler için kullanımı hala ücretsiz. PayPal “Venmo ile Öde” seçeneğini 2017’de işletmeler arasında genişletmeyi planladığını da belirtiyor.

Facebook ve Snap’ı dikkatle izleyin. Sosyal paylaşımın sınırları kalkıyor ve paylaşımlar artık harcanan paraların nereye gittiğine doğru genişliyor olabilir. Şimdilik PayPal’ın uygulaması Venmo da bu fırsatı değerlendirmeye en yakın aday olarak gözüküyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu