Genel Haberler ve Makaleler

Vergi Borcu Sorgulama İşlemleri

İnternetten, online olarak vergi borcu sorgulama işlemlerinizi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu yazımızdan vergi borcunuzu çevrim içi olarak nasıl öğrenebileceğinizi anlatacağız.

Ülkelerin kalkınması ve refah düzeylerinin artması ancak ülke vatandaşlarının devlete ödedikleri vergiler sayesinde olabilmektedir. Ülkemiz Türkiye’de de vergi denetimi ve kontrolü Maliye Bakanlığı aracılığıyla gerçekleşmektedir. Son zamanlar artış gösteren ülke nüfusu ve vergi mükellefleri sayısındaki çoğalmadan dolayı vergi daireleri oldukça fazla yoğun kurumlar haline geldi.

Maliye Bakanlığı kurumlardaki yoğunlukları azaltma ve internet erişimindeki artışı göz önünde bulundurarak, artık vergi mükelleflerine kolaylık sağlıyor. Bu kolaylığı göre isteyen vatandaşlar vergi borcu sorgulama işlemlerini internet üzerinden online bir şekilde yapabilecekler.

Vergi Borcu Nasıl Sorgulanıyor?

Vergi borcunuzu öğrenebilmek için burada yer alan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın hazırlamış olduğu borç sorgulama sayfasına ulaşması gerekiyor.

Bağlantıda verdiğimiz sayfa aşağıdaki gibi görünecek. Borç Bilgilendirme Servisi’nde vergi borcunuzu öğrenmek için kimlik bilgilerinizin yanınızda bulunması gerekiyor. Sizin için hazırladığımız örnek ekran görüntüsüne bakınız.

Borç Bilgilendirme Servisi Örnek Görüntü
Borç Bilgilendirme Servisi Örnek Görüntü

Verdiğimiz bağlantı üzerinden bu sayfaya ulaştığınızda T.C. kimlik bilgilerinizi ve istenen diğer bilgileri girin. İşlemi tamamladıktan sonra karşınıza vergi borcu bilgileriniz çıkacaktır. İnternetten vergi borcunuzu nasıl sorgulama yapabileceğinize ilişkin sizlere bilgi vermeye çalıştık. Herhangi bir sorunuz olması durumunda bizlere yorumlar bölümünden ulaşabilirsiniz.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir