Genel Haberler ve Makaleler

Verizon-Disney birleşmesine yönelik haberler bazı analistleri ‘yüksek sesle’ güldürdü

İnternet sağlayıcı şirketler için bu yıl epey yoğun geçti. T-Mobile, alışılagelen endüstri normlarından arınarak büyümeye devam ediyor. Sprint ise müşterilerine son teklifi olarak 1 yıllık ücretsiz hizmet sunma kararını açıkladı! Bu arada AT&T, Time Warner’ı satın alarak artan rekabet çıtasını bir hayli yükseltti.

Endüstrinin geleceği tüm operatör ve internet sağlayıcı şirketleri endişelendirirken, Verizon şimdiye kadar oldukça sakin görünüyordu. Ancak ABD’nin en büyük kablosuz servis hizmeti geç de olsa müşterilerine “sınırsız veri planı” sunmaya başlamıştı. Bir de unutmamak gerekiyor, çok işine yaramayacak olsa da Verizon, Yahoo’nun internet varlıklarını satın almıştı. Geçen ay bu satın alım tamamlandı ve Yahoo’nun internet varlıkları resmi olarak Verizon’a geçti.

Fakat Verizon rakiplerine karşı sakin gözüküyor olmasına rağmen görünüşe göre geç kalınmış “sınırsız veri planı” ve sönük “Yahoo” hamlelerinden başka planları da olabilir. New York Post’ta yayınlanan bir haber, şirketin yeni planının detaylarını ortaya çıkarıyor gibi.

New York Post’taki habere göre, Verizon, potansiyel olarak Disney’e teklif vermekle ilgileniyor.

İddialar doğruysa; Disney, Verizon’a sadece 4,5 milyar dolara mal olan Yahoo’dan çok daha büyük bir satın alma olacaktır. Zira Disney’in piyasa değeri 168 milyar dolar ve Verizon’un kabul edilebilir bir anlaşmayla satın alımı gerçekleştirmesi için daha yüksek bir teklif sunması gerecek. Bu arada Verizon’un kendi piyasa değeri 184 milyar dolar. Muhtemelen bu sebeple, Verizon-Disney birleşmesi çok da gerçekçi görünmüyor.

Çıkan haberler her ne kadar yatırımcıları biraz heyecanlandırsa da yatırımcıların spekülasyondan etkilendikleri söylenemez. Haberin yayılmasının ardından ilk işlem gününde Disney hisseleri olağan bir şekilde seyre devam etti ve yüzde 1.1 artış gördü.

Well Fargo’nun medya analisti Marci Ryvicker da Verizon’un Disney’i satın alabilme ihtimalini gerçekçi bulmadıklarını belirtti. Ryvicker, konuyla ilgili olarak paylaştığı notuna “Verizon’un Disney’i satın almak istediğini gördüğümüzde güldük. Yüksek sesle. Aslında hala gülüyoruz” yazdı ve Verizon’un Disney’i satın almayı düşündüğüne inanmadıklarını belirtti.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir