Genel Haberler ve Makaleler

Video oyunu üreticilerinin iş modeli kalıcı olarak değişmek üzere

Video oyunları, geleneksel oyun üreticileri için en az Hollywood filmleri kadar maliyetli olabiliyor. Ancak oyun üreticileri yeni bir şey öğreniyor: bağımlı oyuncular, oyun içi deneyimlerini geliştirebilmek için her zaman para ödemeye hazır.

Akıllı telefonlar ve Facebook’ta oynanabilen video oyunu Candy Crush’ın üreticisi King, Call of Duty ve Overwatch gibi popüler konsol oyunları üreten Activision Blizzard tarafından geçtiğimiz yıl 5.9 milyar dolara satın alındı.

Şimdiye kadar Candy Crush gibi birçok oyun geleneksel geliştiricilere, bazı müşterilerin ek içerik ve özellik için düzenli bir şekilde para ödemeye istekli olduklarını gösterdi. Oyun dünyasındaki bu gelişme, geleneksel geliştiricilerin iş modelini uzun vadeli ve kalıcı olarak şekillendirecek gibi gözüküyor.

Video oyunu iş modelinde oyun içi satın alımlar yeni bir şey değil fakat Activision Blizzard, Electronic Arts ve Take-Two Interactive gibi dünyanın en büyük oyun üretici şirketleri uygulamaya gelince biraz geç kaldılar.

Trendi hızlı yakalayan üreticilerden Activision Blizzard, para ödemeye hazır eski oyuncularından gelir elde etmeye çoktan başladı. Şirket geçtiğimiz yıl dört farklı Call of Duty versiyonu için ekstra içerik yayınlamıştı. Bu atak hisselerine de olumlu yansıdı.

Küçük bir karşılaştırma yapacak olursak Activision, her yıl yeni bir Call of Duty ile pazara çıkarken Electronic Arts (EA), hala her üç yılda bir Battlefield’ın yeni versiyonlarını yayınlama eğiliminde. Fakat EA, bazı geleneksel konsol oyunlarını mobil tarafa uyarlayarak birkaç yıl önce yeni iş modelini farklı bir yöntemle denemeye başlamıştı.

Geleneksel oyun üreticileri yeni modeli uygulamaya geç başlasalar da oyun içi satış ve indirilebilir ekstra içerikler sayesinde gelir elde edebilecekleri yeni iş modelinin farkına vardılar. Geleneksel video oyunu üreticileri, büyük potansiyelli yeni gelir fırsatına ilham verdiği için King’in mevcut seviyelerini yükseltmek isteyen bağımlı oyunculardan para kazanmaya başladığı Candy Crush’a belki de teşekkür etmeli.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir