Genel Haberler ve Makaleler

Wall Street Cadısı ve Tescilli Cimri: Hetty Green

Wall Street Cadısı olarak da bilinen tüm zamanların en cimri kadını unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı‘nda yerini alan Hetty Green, gerçek bir servet düşkünü ve tutumlu olmaktan çok uzak gerçek bir cimri olarak tarihe adını yazdırdı.

Bir zamanlar dünyanın en zengin kadını olan Hetty Green, 21 Kasım 1837 tarihinde ABD’nin Massachusetts eyaletinin New Bedford şehrinde dünyaya geldi ve çocukluğunda babası tarafından yetiştirildi. 6 yaşından itibaren ekonomi ve finans haberlerini okumaya ve takip etmeye başlayan Green, ilk banka hesabını açtığında henüz 8 yaşındaydı. Aynı zamanda matematik alanında da inanılmaz becerilere sahipti.

İş dünyasında acımasızlığıyla nam salan Green’in babası Robinson, balina işine girmiş ve oldukça da fazla para kazanmayı başarmıştı. 31 yaşındayken vefat eden babasından Green’e 7,5 milyar dolar miras kalmıştı. Babasının ölümünün ardından zengin teyzesi de vefat edince Hetty Green, yüklü başka bir mirasa daha sahip olmuştu.

Hetty, hastalık derecesinde servetini her zaman daha fazla artırmaya çalışıyordu. 31 yaşında büyük bir servete sahip olan genç kadın, sahip olduğu parayı Wall Street’te değerlendirmeye karar vermişti. Daha düşük riskli olan vergi korumalı yatırımı tercih eden Green, ülkenin geçirdiği kırılgan dönemi iyi değerlendirerek çok düşük fiyatlardan aldığı hisse senetleri ve yatırımcıların iç savaş nedeniyle çekimser davrandığı tahvil alımlarıyla servetini kısa sürede kat kat artırmayı başarmıştı.

Dönemin ünlü milyarderi ve başarılı spekülatörü Ned Green ile hayatını birleştiren Hetty, iki çocuk dünyaya getirmişti. Hetty, spekülasyon ve marjlardan pek de haz etmiyordu. Spekülatör eşi Ned ile bu konularda anlaşamayan ve tüm hayatını yatırımlara ve servetini artırmaya adayan Hetty için bu çok büyük bir sorundu.

Hetty için işler yolunda gitse de eşi Ned için işler pek de yolunda gitmiyordu. Bir süre sonra iflas eden Ned, Hetty tarafından yardım görmediği gibi aynı zamanda iflası bahane edilerek evden de kovulmuştu.

Servetini durmadan artıran Hetty, tasarruf yapmak için evinde asla kalorifer ve fırın kullanmıyor; ısınmak için hiç para harcamıyordu. En ucuz kurabiyeleri yediği ve siyah elbisesini yıllarca giydiği kayıtlara geçen Hetty’nin hastalık derecesindeki cimriliği oğlunun bacağının kesilmesine de sebebiyet vermişti.

Okuduğu bir gazeteyi tekrar satması için oğluna veren Hetty, 11 yaşındaki çocuğun gazeteyi satmaya çalıştığı sırada kırılan bacağının tedavisi için onu kimsesizlerin tedavi edildiği bir sağlık merkezine götürmüştü. Kötü bir tedavi sürecinin ardından oğlu kangren olmuş ve bacağı kesilmişti.

New York’ta 81 yaşında, hizmetçisiyle yağsız süt üzerine tartışırken kalp krizi geçirerek hayata veda eden Hetty, ardında 200 milyon dolar servet bıraktı. Neyse ki onun mirasını alan çocukları annelerinden farklı olarak cömert ve hayırsever olmayı tercih ettiler.

81 yaşında 200 milyon dolar servetle vefat eden Hetty Green hala dünyanın en cimri insanlarından biri olarak biliniyor.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir