Genel Haberler ve Makaleler

Walmart, internet sayesinde satışlarını artırdı

Amerika’nın en büyük perakendecisi Walmart, üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladı. İnternet mağazasına gelen trafik artıkça, çevrim içi alışverişlerde de artış yaşandı.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, hisse başına kazançlarının beklenenden daha yüksek gerçekleştiğini belirtti. Analistler, hisse başına 0.96 sent tahmininde bulunmuştu fakat kazanç iki sent yukarıda, 0.98 dolar olarak gerçekleşti. Bu aynı zamanda geçen yılın aynı dönemine göre Walmart’ın hisse kazançlarının 99 sentin biraz altındaki bir payla gerçekleştiği anlamına da geliyor.

118.18 milyar dolarlık satışla, geçen yıla göre şirketin satışlarında %0.7 artış yaşandı, fakat satışlar Thomson Reuters’in 118.7 milyar dolarlık satış öngörüsünün altında gerçekleşti. Satışlardaki bu artışın internet kaynaklı olduğu düşünülüyor. Diğer yandan son başkanlık seçimlerinden sonra piyasalarda yaşanan gelişmeler ve özellikle dövizin etkisiyle şirket satışlarının bu sebeplerle beklentilerin altında kalmış olabileceği belirtiliyor.

Walmart, şu anda e-ticaret anlamında en büyük rakibi olan Amazon ile rekabeti güçlendirmek için Ağustos ayında Jet.com’u tarihteki en büyük e-ticaret anlaşmasıyla 3 milyar dolar karşılığında satın almaya karar vermişti. Satış gerçekleşmiş ve şirket, çevrim içi alışveriş deneyimini artırma hedefiyle Jet.com’u bünyesine dahil etmişti. Walmart’ın yayımladığı üçüncü çeyrek sonuç raporunda Jet.com’un işletme üzerindeki etkisi ve şirkete maliyetine de yer verildi.

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir