Web Sitelerinizi Çok Daha Popüler Yapacak 5 İpucu

Şirket web sitelerinin ve bloglarının ziyaretçiler üzerinde büyük etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Şirketlere ait blogların ve web sitelerinin önemli olduğu birçok kez teyit edilmişti, şirket web siteleri müşterilere güvenilirlik vermenin yanında izlenimsel açıdan ilk bakışta karar vermelerinde de önemli bir etki yaratıyor. Bunun yanında elbette marka bilinirliğinin pekiştiği kuşkusuz bir gerçek.

Şirket web sitesi tasarımlarını gözden geçirerek yukarıdaki tüm memnuniyeti müşterilerinize ya da ziyaretçilerinize vererek geri dönüşlerin daha olumlu olmasını sağlayabilirsiniz.

Şirket web sitelerinin popüler olması için birkaç ipucunu sizler için hazırladık. Bu noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz.

1. Duyarlı Web Tasarımı Kullanın

Mobil cihazlar ve tabletlerin hayatımıza girmesiyle web tasarımlarında da sık sık duyduğumuz ‘responsive design’ yani duyarlı tasarımlar artık olmazsa olmaz. Bu duyarlı tasarımları bilmeyenler için örnekleyelim, bir kullanıcı sitenizi bilgisayarlar aracılığıyla ziyaret ederken muhtemelen normal bir tasarım görecek fakat mobil cihazından ziyaret ederken siteniz ‘responsive’ yani ‘duyarlı’ değilse çok büyük bir ihtimalle ekrana sığmayan ve sayfalar arasında rahatça dolaşamayan bir tasarıma maruz kalacak. Mobil ya da tabletlerden gelen bu ziyaretçilerin büyük çoğunlu genellikle kullanıcıların sayfayı terk etmesini sağlıyor.

Bunun sebepleri de sayfalar arası rahat dolaşım olmaması veya duyarlı bir tasarımın sağladığı hızlılığın aksine sayfanın yavaş açılıyor olmasından kaynaklanıyor. Hatırlatalım ki, bugün birçok kişi internette mobil ya da tablet cihazlarıyla dolaşıyor. Tasarımlarınızı ‘duyarlı’ hale getirmeniz her kullanıcı için iyi olacaktır.

2. Dağınıklığı Önleyin

Zevksiz tasarımlardan ve şahane içeriğinizi absorbe etmekten kaçının. Sayfalarınız metin, görüntü, reklamlar ve afişlerle dolu olursa, ziyaretçiler nereye bakacaklarını bilemezler. Ziyaretçilerinize kolaylık sağlama açısından tasarım elemanları arasında daima bir miktar boşluk bırakın. Tasarımınızda kullandığınız görüntüler göz alıcı ve çekici olabilir fakat bunların iyi yerleştirilmesi çekici, göz alıcı görüntülerden çok daha önemlidir.

3. Web Tasarımınızın Kullanıcı Dostu Olduğundan Emin Olun

Şirketinizin web sitesi ya da blogu rahat bir gezinme için kötüyse hızlı bir şekilde kullanıcı kaybedersiniz. Özellikle e-ticaret sitelerinde çoğu kullanıcı sipariş sayfasına ulaşabilmek için büyük çaba sarf etmektedir. Sipariş sayfasına ulaşımı kolaylaştırmanız kullanıcılarınızın rahatlığı ve sonraki zamanlar yapacakları ziyaretler açısından kolay davranabilmesini sağlayacaktır. Böylece, kullanıcılar sayfalar arasında kaybolmaktan kurtulacaktır.

4. Kaliteli Görseller Kullanın

Web dünyası giderek görüntü odaklı hale geliyor. Web sitenizde hazır veya bedelsiz stok fotoğraflarını kullanmanız cazip görünse de, belirli miktar parayı gözden çıkararak daha önce pek az kullanılmış fakat kaliteli orijinal fotoğrafları kullanabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar metinden çok görsellere dikkat ediyor ve bu da elbette ilk izlenim konusunda olumlu büyük bir etki yaratıyor.

5. Sitenizi Benzersiz Yapın

Bugün milyonlarca e-ticaret sitesi, web sitesi ya da blog var. Siz bunların arasından sıyrılıp, benzersiz olmaya çalışın. Bunu sağlamak için, profesyonel görünümlü başlık veya logoya sahip olmakla başlayın. Ayrıca kaliteli fikirlerle bu benzersizliği destekleyin.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu