Genel Haberler ve Makaleler

Wikipedia ne kadar kazanıyor?

Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi Vikipedi’yi (Wikipedia) muhtemelen internette bir şeyler araştırırken onlarca kez ziyaret etmişsinizdir. Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi, her geçen sene bilgilerin doğruluğu ve tarafsızlığı konularında dünya çapında sert eleştirilere maruz kalıyor. Örneğin Türkiye’de gazeteci, yazar ve televizyon programcısı Murat Bardakçı, Vikipedi’nin yanlış bilgiler içerdiğini, bu kaynağın öğrencilerin akademik performansını olumsuz etkilediğini düşünüyor ve bu sebeple Vikipedi’nin Türkiye’de engellenmesi gerektiğini savunuyor.

Vikipedi’de yer alan bilgilerin doğrulu ve tarafsızlığı uzun bir süredir tartışma konusu ve bu böyle devam ediyor. Fakat Vikipedi ile ilgili tartışılan tek konu sadece bununla sınırlı değil.

Vikipedi, tarafsızlığını korumak, reklam almamak ve yayınları sürdürebilmek için her sene belirli dönemlerde bağış topluyor. Vikipedi’nin bağış toplama konusundaki eleştiriler, genellikle Vikipedi’nin bağlı olduğu Wikimedia Vakfı’nın her yıl daha fazla zenginleştiğini düşündürüyor.

Her şeye rağmen Vikipedi önceki senelere göre her yıl topladığı bağış miktarlarını artırıyor. Geçtiğimiz yılda, her sene olduğu gibi Vikipedi’nin arkasındaki kar amacı gütmeyen kuruluş olan Wikimedia Vakfı, sitenin bakımıyla ilgili maliyetleri karşılamak için yıl sonuna doğru büyük bir bağış toplama kampanyası düzenlemişti. Bu bağış kampanyasıyla gerçekten büyük bir başarı elde edilmiş, 1 Temmuz 2015 ile 30 Haziran 2016 tarihleri arasında 77.8 milyon dolar bağış toplanmıştı. Vakfın bağış toplamaya başladığı 2007’de bu rakam sadece 2.2 milyon dolardı.

Vikipedi’nin bağış topluyor olması her ne kadar eleştirilse de site dünya genelinde ayda yaklaşık 15 milyar sayfa görüntüleme alıyor ve bu büyük bir maliyet oluşturuyor. Diğer yandan vakıf, çalışanlara da bir miktar ücret ödüyor. Vikipedi’nin bağışlarla elde ettiği gelirler kadar çok giderleri de bulunuyor. Örneğin verilere göre geçen yıl vakfın 65.9 milyon dolar gideri oldu. Bu miktarın yarısından fazlası çalışanların maaşlarını ödemek için kullanıldı.

Aşağıdaki grafik, Wikimedia Vakfı’nın 2013 yılından bu yana bağış (diğer yollar dahil) elde ettiği gelirleri ve masrafları yıllara göre gösteriyor:

Vikipedia'nın yıllara göre gelir ve masrafları
Vikipedia’nın yıllara göre gelir ve masrafları (2013-2016)

Burak Eroğlu

Burak, ekonomi başta olmak üzere küresel yatırım trendlerine yönelik yoğun araştırmalar yapıyor. Bütünleştirerek yazılara döktüğü araştırmalarını hem profesyonel hem de amatör yatırımcılar için karmaşıklıktan uzak bir tonda anlatıyor. Konupara için yazdığı 300’den fazla makalesi bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir