Genel Haberler ve Makaleler

Yabancıların Türkiye’de Konut Alım Trendleri

Yabancılar Türkiye topraklarında 1934 yılından itibaren konut almaya başladılar. Yabancıların mülk edinimine ilişkin 2003 yılında yapılan düzenlemeyle mülk alım ve satımı daha da kolaylaştırıldı.

2014 yılının ilk 6 ayı ile 2015 yılının ilk 6 ayı karşılaştırıldığında yabancıların konut alım sayılarında artış yaşandığı gözleniyor. 2015’in Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 6.327 konut satılırken geçen yıl aynı aylarda bu rakam 2 bin civarındaydı. Yabancılara 2014 yılında 18.959 konut satıldı. Bu rakamın 2015 yılı toplamında 23 bin konut satışını geçmesi bekliyor.

Yabancılar en çok İstanbul, Antalya ve Bursa şehirlerinden konut almayı tercih ederken bu trend şehirleri sırasıyla Yalova, Aydın, Sakarya, Muğla, Mersin, Trabzon ve Ankara illeri takip ediyor.

Yabancılara yapılan konut satış sayıları - Yıl: 2015
Yabancılara yapılan konut satış sayıları – Yıl: 2015

Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış sayılarına bakıldığında sırasıyla Irak, Suudi Arabistan, Rusya ve Kuveyt uyruklu vatandaşlar ön plana çıkıyor.

Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış sayıları - Yıl: 2015
Ülke uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış sayıları – Yıl: 2015

Kaynaklar: Tapu ve Kadastro, Türkiye İstatistik Kurumu 2015 ve 2014 verileri derlenerek hazırlanmıştır. Yer alan tablolarda 2015 rakamlarına Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık ayları dahil değildir.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir