Yahoo, mail karşılama ekranındaki reklamdan ne kazanıyor?

Şu anda Yahoo’nun mail ekranına giriş yaptığınızda bir reklam alanı olduğunu göreceksiniz. Bu reklam alanı bir süre önce kaldırılmıştı fakat geri getirildi.

Bu reklam alanının kaldırılma ve sonrasında geri getirilme hikayesinde biraz başa dönelim…

2012 yılında Google’ın işe aldığı 20’nci kişi olan Marissa Mayer, artık duymanın çok klişe geldiğinin farkındayım fakat Yahoo’nun kurtarıcısı olarak görülüyordu. Temmuz 2012’de Yahoo’nun başına geçen Mayer, CEO’luk görevini devraldığı gibi ardı arkası kesilmeyen çalışmalarına hızla başlamıştı.

Yahoo’nun rakiplerinden daha doğrusu mobil gelişimden o döneme kadar geri kaldığının farkındaydı ve ilk olarak bu alana odaklanmaya çalışmıştı. Wall Street’e verdiği bir demeçte kendi deyimiyle “günlük alışkanlıkları dijitale” dönüştürmek istiyordu. Bu konuda pek de başarısız olduğu söylenemez.

Sonrasında Mayer, Yahoo’nun kısa bir dönem çıkış yapmasını sağlayan Tumblr’ı satın almıştı. Tumblr satın alımı hala Mayer’in Yahoo’daki en büyük başarısı olarak görülüyor. Zira Yahoo’nun satın aldığı ve 100 milyon dolarlık bir iş haline geleceği öngörülen Tumblr, satın alındıktan sonra ABD’de kullanım oranını yüzde 56’ya kadar artırmıştı.

Fakat Mayer’in sınırlı olan bu başarıları, başarısızlıklarının gölgesinde kaldı.

Mayer’in yaptığı ya da yaptığı düşünülen hatalar hala tartışılıyor. Örneğin Google’ın eski satış yöneticisi Henrique De Castro, Mayer tarafından işe alınmıştı. Bu gelişme Mayer’in en büyük hatalarından biri olarak gösteriliyor. De Castro’ya verilen ayrıcalıklar inanılmazdı. De Castro, Yahoo’ya yılda 600 bin dolar maaş ve şirketin kısıtlı hisse senetlerinden edinme imkanı da tanınarak işe alınmış, üstelik işe başladığı ilk hafta 1 milyon dolar nakit ikramiye almıştı. İşe alımından 15 ay sonra satış hedeflerinin tutturamadığı gerekçesiyle Mayer tarafından kovulmuştu. Kendisiyle birlikte götürdüğü 109 milyon dolarlık tazminatla…

Yahoo’nun üretim ekibini yeniden düzenlemeye kalkışması, çok sayıda kıdemli şirket yöneticisinin Yahoo’dan ayrılması ve diğer işlerin kontrolden çıkması belki de Mayer’in görev süresinde işlerin ters gitmeye başladığı sürecin başlangıcı ve yaptığı hatalardan bazılarıydı.

Şu bir gerçek ki Marissa Mayer döneminde Yahoo’nun gelirleri, karı ve web trafiği artmadı, aksine geriledi.

Yahoo gibi internet şirketleri için son derece önemli olan reklam alanları, şirketlerin gelir ve karlarını büyük oranda etkiliyor. Hatta reklam alanlarının ve buradan elde edilen gelirlerin boyutu o kadar derin ki alınan yanlış kararlar şirketlerin yöneticilerini baskı altında bırakabiliyor. Tıpkı gelir ve karların düşüşüyle şirket içindeki yöneticilerin dışında yatırımcıların da artan baskısıyla, geri adım atan yönetici Mayer gibi.

Öyle ki Mayer’in en büyük bir başka hatası olarak da göreve geldiği ilk günlerde kullanıcı deneyimi olumsuz etkilediği gerekçesiyle Yahoo Mail’in giriş ekranındaki ‘tek reklamı’ kaldırma kararı gösteriliyordu. Bu kararı aldığında birçok Yahoo yöneticisinin mail giriş ekranındaki reklamı kaldırmaması gerektiği konusunda Mayer’i ikna etmeye çalıştıkları o dönem yazılıp çizilmişti. Yahoo Mail’in karşılama ekranında bir süre bu reklam alanı yoktu fakat şu anda var.

Yahoo Mail’in karşılama ekranında yer alan tek reklamın şirkete yıllık 70 milyon dolar kazandırdığı tahmin ediliyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu