Genel Haberler ve Makaleler

Yatırımcıların iPhone 8 Satışlarında Dikkate Alması Gereken 2 Gelişme

Sonunda büyük gün yaklaşıyor. Apple 12 eylül’de merakla beklenen son cihazı iPhone 8’i tanıtacak.

Bir önceki model olan iPhone 7’nin beklentileri fazlaca karşılamadığı bir gerçek. Haklı olarak bu konuda yatırımcıların Apple’a yönelik baskıları yıl içinde daha fazla artmıştı. Beklenen iPhone’un yeni özelliklerden dolayı herkes heyecanlı ancak cihazın iddia edilen satış fiyatı endişe yaratıyor.

Her iki durumun da ne anlam ifade ettiğine bakalım.

RBC’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre, araştırmaya katılan katılımcıların %65’i 12 eylül’de tanıtılacak iPhone 8’i satın almayı düşünüyor. Aynı zamanda bu katılımcılar iPhone 8’i daha önce hiç görmediklerini belirtiyorlar ki, bu da yeni cihazı için şu ana kadar herhangi bir pazarlama çalışması yapmayan Apple için etkileyici bir sonuç.

Araştırmadan çıkan bir diğer sonucuna göre, katılımcıların yalnızca %3’ü iPhone 8 için 1000 dolardan fazla ödeme yapmaya razı olacağını belirtiyor. Bu Apple için pek de iyi bir haber değil. Zira söylentilere göre iPhone 8’in 1.000 dolara ulaşabileceği ve hatta bu fiyatın üstüne çıkabileceği iddia ediliyor.

Belki de Apple’ın en büyük sorunu, mevcut müşterilerinin halihazırda kullandıkları iPhone’lardan memnun olmalarıdır. Çünkü RBC’nin yaptığı araştırmada, iPhone 8 almayı planlamayan mevcut iPhone kullanıcılarının büyük kısmı, eski telefonlarının yeterince iyi çalıştığını belirtiyor.

Söz gelimi, Apple’ın hayranları yeni iPhone’un potansiyel özellikleri konusunda heyecanlı fakat pek azı bir sonraki telefon için 1.000 dolardan fazla ödeme yapmayı kabul edeceklerini ifade ediyor ve bu da iddia edilen satış fiyatına yönelik yatırımcılar üzerinde endişe yaratıyor.

Şunu da söylemek gerekir ki uzun yıllardır yatırımcılar her çeyrekte genellikle iPhone satışlarına odaklanıyor. Haksız değiller, fakat şirketin diğer cihazlarının yanı sıra hizmet satışlarına da odaklanmakta fayda var. (Ayrıca şuna bakın: Yatırımcılar Apple hizmetlerini yeterince iyi değerlendirmiyor mu?)

Hatırlatmak gerekirse şirket son dönemde hizmet satışlarını artıracak bazı yeni stratejiler uygulamaya başlamıştı. Bunlardan biri de Apple Music servisinde sunmaya başladığı orijinal video içerikleri idi. (Konuyla ilgili bir analist görüşü için: Apple Milyar Dolarlık Hamlesiyle Netflix’e değil, Spotify’a Oynuyor)

Şirket orijinal video içerikleri için 1 milyar dolar harcama yapmayı planladığını aktarmıştı. Harcama boyutsal açıdan korkunç gözüküyor olsa da hizmet satışlarını artırması muhtemel bir hedef için son derece makul.

Konupara Ekibi

Konupara Ekibi, okuyucu ihtiyaçlarını analiz ederek para yönetimi, birikim, krediler, kredi kartları, kredi notu, mevduat hesapları gibi bankacılık ürünleri ve yatırım konularında araştırmalar yapıp kapsamlı yazılar hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir