Youtube, Twitch’i 1 Milyar Dolara Satın Aldı

Popüler oyun video sitesi Twitch, Youtube tarafından 1 milyar dolar bedelle alındı.

Twitch, bilgisayar oyunları oynarken canlı yayın yapılan bilen bir platform. 2011 yılında Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulmuştu. Twitch her ay ortalama 43 milyon ziyaretçi tarafından görüntüleniyor.

Türk kullanıcılarında yoğun olarak kullandığı Twitch, Temmuz 2011 yılında 4000 bin üyeye ulaşarak Youtube ile reklam ortaklığı anlaşması yapmış, yayıncılarının da gelir elde etmesini sağlamıştı. 2014 yılında sunulan raporlara göre Twitch, Amerika Birleşik Devletleri internet trafiğinin %1.8’ini elinde bulunduruyor.

Merkezi San Francisco‘da bulunan site 80 civarında çalışana sahip. Büyük bir oyuncu kitlesini elinde bulunduran Twitch’i satın alan Youtube’un kârlı bir adım attığını düşünüyorum. Dış kaynaklarda yapılan yorumlara göre Youtube, Twitch’i kapatarak kendi dahilinde bir kanal oluşturacak. Böylece canlı yayın kullanımı arttırmış olacak. Daha önce özellikle Avrupada bulunan Twitch kullanıcıları video görüntülerinin geç iletilmesiyle ilgili olan problemlerden şikayet ediyorlardı, site her ne kadar Avrupada sunucu satın alsada pek bir fayda etmediği söyleniyordu. Şimdi ise Youtube bu sorunların kalkacağı kuşkusuz.

İPUCU: Twitch Nasıl Kullanılıyor?

Yukarıda Twitch’i size anlatmaya çalıştım. Kullanmaya başlamak için twitch.tv adresine girip, bir üyelik paneli oluşturarak kolayca canlı yayın yapabilirsiniz. Var olan canlı yayınları izlemeniz içinse üye olmanıza gerek yoktur.

Ayrıca canlı yayınların nasıl göründüğünü şurada görebilirsiniz:

Youtube’un Twitch’i satın almasıyla ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu