Genel Haberler ve Makaleler

Yunanistan Euro bölgesinden çıkacak mı?

Büyük umutlarla ve büyük iddialarla Yunanistan‘da Başbakan olan Aleksis Çipras, neredeyse 360 derece dönmüş durumda. Kredi sözleşmesin 6 ay daha uzatılmasını talep eden Yunanistan şimdi de Euro para biriminden çıkarılma sorunuyla karşı karşıya kaldı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB)’nın Yunanistan’ın Euro bölgesinden çıkarılması için çalışmalar başlattığına dair iddialar ünlü Alman dergisi Der Spıegel tarafından ortaya atıldı. Dergi, AMB yetkililerinin olası kriz planlarına karşı hazırlık yaptığını belirtiyor. Bu savdan önce dolara karşı 1,1315 seviyesinde olan Euro 1,1296 kadar gerilemiş ve ardından 1,1318 seviyesinde işlem görmeye devam etmişti.

Yunanistan’ın Euro Bölgesinden Çıkarılmasına İlişkin Bazı Yorumlar

AB’nin ağalarına yük olan ülkelerin topluluktan kopmaları kaçınılmaz. Yunanistan, aldığı kredileri AB den atılmasının rüşveti olarak kabul edip geri ödemeyecek diye düşünüyorum. Yani Yunanistan için fark etmiyor, atılsa da atılmasa da geri ödemeyecek. Tek fark atılırsa artık kredi alamayacağı. Komşuya biz kredi veririz be abi, nasıl olsa bizde para bol.

Soğuk savaş günleri geri geliyor. Yunanistan bu savaşta ikili oynayan devletlerin başında gelir. Ortodoks kimliği ile Rusyaya, Helen kültürüyle avrupaya yaslanır. Bu durumda Türkiye-islam en büyük düşman olacak, akdeniz ve ege ısınacak. Yunanistan herkesten koparabildiğini koparacak. Euro bölgesinden çıkmak bu stratejilerini kuvvetlendirecektir.

AMB hiç bir halt edemez.Yunanistan küçük bir ülkedir. AB onu her ne olursa olsun idare edecektir. Politik restleşmelerin olması doğaldır. Hristiyan birliği ve kiliseler AB’nin kuruluş felsefesini oluşturmaktadır. Zaten bu gerekçeyle de bizim oraya alınmamız mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu