İnternetYatırım

Alibaba’nın Halka Arzı: Hisse Fiyatları 60 ila 65 Dolar

18 Eylül’de halka arz edilecek olan Alibaba‘nın halka arzından 19,2 ila 21,1 milyar dolar aralığında sermaye artırması bekleniyor.

320.1 milyon adet hisse satışı gerçekleştirecek olan Alibaba, hisse fiyatlarını 60 ila 65 dolar arasında belirledi. Alibaba’nın planı gerçekleşirse, Amerika tarihindeki en büyük halka arz gerçekleşmiş olacak ve şirketin piyasa değeri ise ortalama 150 milyar dolar rakımına ulaşacak.

Kısa bir hatırlatma yapacak olursak: Alibaba, 2005 yılında hisselerinin yüzde 40’ını Yahoo’ya satmıştı. Yahoo, bu hisselere toplamda 1 milyar dolar ödemişti. Daha sonra, Yahoo 2012’de sahip olduğu hisselerinin yüzde 16’sını 7,6 milyar dolara Alibaba’ya geri satmıştı. Yani 7 yıllık bir süre içinde Yahoo, 1 milyar dolara aldığı hisseleri iade etmek için 7,6 milyar dolar almıştı. Tüm bu rakamlardan bile Alibaba’nın halka arzının tarihe geçeceğini söyleyebiliriz.

Alibaba Hisse Fiyatları
Yukarıda belirttiğimiz gibi Alibaba hisselerini 60 ila 65 dolar arasında satışa çıkaracak.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Alibaba ilk halka açıldığında hisse alacaktım keşke alsaymışım diyorum şimdi zengindim yeminle..

    1. Alibaba 18 Eylül’de halka arz edilecek, 18 Eylül’den itibaren (NYSE) New York Menkul Kıymetler Borsası’nda BABA hisse adıyla işlem görecek.

  2. Açık söylemem gerekirse ben Alibaba hisselerinin beklenen değerde ya da biraz üstünde ilerleyeceğini ve sonra Facebook gibi düşeceği görüşündeyim. Elbette daha sonra yine Facebook gibi normale dönecektir. Uzun vadade inanılmaz kar getirecek. Biraz beklemek ve düşüşten sonra almak ve uzun vadeye yatırmak en iyisi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu