İnternetPiyasalar

Facebook Hisseleri Yüzde 25 Yükseldi

Sene başından bu yana yüzde 25 değerlenen Facebook hisseleri kurucusunu mutlu ettiği kadar yatırımcılarını da memnun etmeye devam ediyor.

Tüm zamanların en büyük halka arz listesinde baş sıralarda olan Facebook’un 2012 yılında halka arzından bu zamana hisseleri 120 değerlendi. Sene başından şu ana kadar geçen sürede FB hisseleri yüzde 25 yükseliş gösterdi.

Facebook’un hisseleri yükselirken hem yatırımcılar hemde büyük hissedarlar servetlerini arttırmaya devam ediyor. Sosyal medya devinin kurucusu Mark Zuckerberg, Bloomberg’ün haberine göre dünyanın en zengin 9. kişisi olmayı başardı. Zuckerberg, böylece İsveç’in en zengin kişisi ve aynı zamanda IKEA’nın kurucusu Ingvar Kamprad’ın önüne geçti.

İlgili: Facebook’un Milyoner Yaptığı 6 İsim

Facebook Hisse Grafik - Kaynak: Yahoo Finance
Facebook Hisse Grafik – Kaynak: Yahoo Finance

Facebook’un geleceği kullanıcılardan ziyade yatırımcıları ve büyük hissedarları daha çok düşündürüyor. Bunun üzerine Princeton Üniversitesi dahil birçok üniversite ve kuruluş tarafından hazırlanan raporlar dahi bulunuyor. Geçmişte aynı popülariteye sahip olan fakat günden güne kullanıcıları tarafından terk edilen Myspace sosyal medya devinin geleceğine örnek olarak gösteriliyor. Son raporlarda Facebook’un yeni nesil genç kullanıcıları da kaybettiği özellikle belirtiliyor.

Her ne kadar sosyal medya devinin geleceği üzerine tartışmalar yapılsa da yatırımcılar şu anda durumdan oldukça memnun. Dün 98 dolar sınırını geçerek 100 dolara yaklaşan hisseler değerlenmeye devam ediyor. Facebook’un piyasa değeri yaklaşık 275 milyar dolar. Mark Zuckerberg’ün serveti son yıllardaki FB hisselerinin yükselişinin ardından 43 milyar dolara kadar çıktı.

Facebook hissesi alıyor musunuz ya da Facebook’un geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bize yazın, tartışalım.

4 Yorum

  1. whatsapp ve instagram faktörlerini de var yükselişte. şimdiye kadar bunlar olmasa piyasadan silinmişti zaten. ym

  2. Başlık yanıltıcı olmuş sene başından beridir yazsa daha uygun olurdu. Yorumuma gelince facebook sadece eski arkadaş bulma platformu olmaya devam etse şimdiden adını herhalde unutmuş olurdu. Friendfeed’i satın aldıktan sonra haber akışları, gruplar ve sayfalar sayesinde uçurumun kenarından döndü. Zaten hedefledikleride buydu diye düşünüyorum. Boş durmuyorlar whatsapp’ı, instagram’ı satın aldılar yeniliklere ve şirket içi büyümelere devam ederlerse uzun vadede tehlike arz etmez hisseleri ha ben alır mıyım hayır. Orası da ayrı konu.

  3. Şahsen orta vadede bir miktar daha yükseleceğini ön görüyorum. Geleceği için pek parlak düşündüğümü söyleyemem zamanında hisse almış olsamda kullanmıyorum yatırımda bakış açısı farklı tabi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu