İnternetPiyasalar

Twitter Hisseleri Son 1.5 Yılın En Düşüğünde

Twitter, yatırımcılarına kaybettirmeye devam ediyor. Kısa bir süre önce 2015 yılı 2. çeyrek sonuçlarını açıklayan şirketin hisseleri 3 Ağustos’ta yüzde 5.7 gerileyerek, 29.25 dolardan işlem görmeye başlamıştı. Bu fiyat, Twitter’ın borsaya açıldığı günden bu yana en düşük hisse fiyatı olmuştu.

Bugün Twitter’ın hisse fiyatları tekrar düşmeye başladı. Yüzde 2.90 gerileyen hisse fiyatları 28.46 dolara kadar indi. Böylece Twitter, borsadaki geçmişinin en düşük fiyatı üzerine bir rekor daha kırmış oldu.

15 Temmuz 2006 tarihinde kurulan Twitter, 7 Kasım 2013 tarihinde büyük bir heyecanla dünyanın en büyük borsası New York Stock Exchange’te işlem görmeye başlamıştı. Borsa geçmişinde 3 Ocak 2014 tarihinde 69 dolar fiyatla rekor kıran şirketin hisseleri son 1.5 yılın en düşük seviyelerinde en kötü günlerini yaşamaya devam ediyor.

Son üç ayda şirkette yaşanan yönetim tartışmaları ve istifaların ardından kurucu ortaklardan Jack Dorsey’in büyüme rakamlarından memnun olmadıklarını itiraf etmesi üzerine yatırımcılar arasında da endişe başladı. Son üç ayda Twitter’ın piyasa değeri düşmeye başladı ve şirketin piyasa değerindeki kayıp, yüzde 43’ü buldu.

Twitter 2014 - 2015 Hisse Fiyatları Değişimi - Grafik: Yahoo Finance
Twitter 2014 – 2015 Hisse Fiyatları Değişimi – Grafik: Yahoo Finance

Şu anda 28.46 dolardan işlem gören Twitter hisseleri hem şirketi hemde yatırımcıları mutsuz etmeye devam ediyor.

Yatırımcılar her ne kadar umutsuz olsa da Twitter, aylık aktif kullanıcı sayısını 316 milyona yükseltmeyi başardı. Ayrıca şirket, özellikle büyümeye devam eden mobil reklam pazarından pay alabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz aylarda yapay zeka girişimi Whetlab’ı da satın alan şirket, 2015 yılında açıklanan rapora göre -Twitter tarafından açıklanan zararları görmezden gelirsek- marka değeri en yüksek teknoloji şirketleri arasında yer alıyor.

Bir Yorum

  1. Twitter hisselerinin neden bu kadar düşük olduğuna anlam veremiyorum. Ülkemiz dahi dünyada birçok siyasi lider Twitter’ı aktif olarak kullanıyor. Ben Obama’nın gidipde LinkedIn veya Facebook’ta mesaj yayınladığını görmedim. LinkedIn nasıl iş planıyla öne çıkıyorsa bana kalırsa siyasi kolda Twitter’da bu şekilde ön plana çıkıyor. Yükselecek bana kalırsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu