Anasayfa İş Dünyası Buffett’ın En Büyük Hatası: Batık Şirket Berkshire Hathaway

Buffett’ın En Büyük Hatası: Batık Şirket Berkshire Hathaway

Berkshire Hathaway, yaklaşık 356 milyar dolarlık piyasa değeriyle dünyanın en önemli şirketlerinden biri. 1965 yılında ünlü milyarder ve iş adamı Warren Buffett'ın tekstil fabrikası iken satın aldığı bu şirketin, şimdiye kadarki yaptığı en büyük hata olabileceği tartışılıyor.

Warren Buffett dünyanın en zengin insanlarından biri olduğu gibi aynı zamanda oldukça zeki ve tecrübeli bir yatırımcıdır. Buffett’ı bugün bu cümlelerle tanımlıyor ve onun takdire şayan yatırım kararlarından bahsediyoruz fakat o da zamanında herkes gibi büyük hatalar yaptı.

Servetinin büyük çoğunluğunu 50’li yaşlarının ortalarına doğru elde etmesi, illa ki yatırım kararlarının bazı zamanlarda nispeten kötü tercihler sonucuyla alındığını ortaya koysa da Buffett yaptığı hataları ve hataları sonucu elde ettiği tecrübelerini gocunmadan, cömertçe paylaşmaya ve kendi de hatalarından ders çıkarmaya devam ediyor. Warren Buffett’ın efsaneleşen tecrübeleri her yatırımcı için mutlak suretle adı konulmamış bir kılavuz niteliğinde kabul görüyor.

Benim bahsedeceğim şeyler elbette çoğumuz tarafından bilinen ve tecrübe olarak aktarılan hatalar değil, Buffett’ın kendiyle özdeşleşen Berkshire Hathaway satın almasıyla yapmış olabileceği düşünülen hatası olacak.

Warren Buffett gibi ancak az sayıdaki önemli yatırımcı, onun Berkshire Hathaway’i satın almasını yaptığı en büyük hatalardan biri olarak değerlendiriyor. Peki, gerçekten de Buffett için bu satın alım en büyük hata olabilir miydi?

Berkshire Hathaway (o dönemde adı Valley Falls Company) yıllar önce iflasın eşiğinde bir tekstil şirketi iken Buffett tarafından 1965 yılında satın alınmıştı. Buffett işleri son derece kötü giden bir gömlek fabrikası olan Berkshire Hathaway’i satın almaya karar verdiğinde ekibinin, şirketin mevcut kötü durumunu düzeltebileceğini düşünüyordu.

Hisse başına 12 dolar ödeyerek satın aldığı şirket bir süre sonra imalat yapmayı da durdurmak zorunda kalmıştı. Sadece şirkette işler kötü gitmiyordu, aynı zamanda o dönemde Amerika’nın genelinde de tekstil sektörü adeta can çekişiyor, Berkshire Hathaway gibi tekstil fabrikaları birer birer kapanıyordu. Piyasanın ve şirketin olağanüstü bu kötü durumu Buffett’ın dahi engelleyemeyeceği türdendi. En azından bir süre için…

Bu satın alma Buffett’ın en büyük hatalarından biri olarak görülse de o, batık şirketin içinde kendini zengin edebilecek öğeleri kısa sürede bulabilmişti. Buffett bir süre sonra bugün de sahip olduğu öngörü ve ustaca aldığı kararlarıyla şirketi kurtarmayı başarmıştı.

Buffett’ın şirketi eninde sonunda nihayet kurtarmış olması başarı olarak görülse de onun 1985 yılında tekstil sektöründen tamamen çıkması, bu sektöre girerek büyük bir yatırım yanlışı yapmış olabileceğini düşündürüyor.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile yerli veya yabancı hisse senetleri, altın, dolar ve endeks işlemleri gibi tüm seçeneklerde yatırım becerilerinizi test edin. Kendi paranızı riske atmaya başlamadan önce yatırım işlemlerinizi sanal bir ortamda gerçekleştirin, gerçek piyasada ihtiyaç duyacağınız pratiğe sahip olana dek tüm stratejileri uygulayın ve yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>


1 görüş var

  1. Berkshire Hathaway dünyanın en değerli şirketlerinden biri. Warren Buffett iflasın eşiğinden çok şirket kurtarıp devleştirip portföyüne ekledi. Stratejileri çok güzel, tam bir yatırım dehası.

Görüşlerinizi Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here