Google’ın eski kariyer koçuna göre iş adaylarına sorulabilecek 5 alternatif soru

Google’ın kariyer geliştirme ve danışmanlık programının kurucularından Jenny Blake, olağanüstü bir çalışanın sahip olması gereken özellikler hakkında oldukça tecrübeli bir isim.

Kendi koçluk firmasını kurmadan önce 1000’den fazla kişinin kariyerlerinde ilerlemesine yardımcı olan Blake, daha fazla başarı için kurumların potansiyel çalışanlarında hangi özellikleri araması gerektiği konusunda da tecrübeli.

Blake bu ve kariyer konularında son kitabı Pivot sayfalarında çok faydalı tavsiyelerde bulunuyor.

İşe alım mülakatlarında yüksek motivasyonlu ve kuruma faydalı olacak insanları belirlemek adına klişe sorular sormak yerine, Blake’in daha iyi sonuçlar vereceğini söylediği bazı sorular şu şekilde:

1. Oldukça ilginç bir sorunu çözdüğünüz bir durum hakkında bilgi veriniz?

Blake, bugünün iş dünyasında giderek önem kazanan problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerinin bu soruyla ele alınabileceğini söylüyor.

2. En çok neyi öğrenmekten heyecan duyuyorsunuz?

Blake, bunun klişe ‘beş yıl sonra…’ sorusunun daha iyi bir alternatifi olduğunu savunuyor.

Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz? sorusundan hoşlanmıyorum. Her şey çok hızlı değiştiği için, bu soru tamamen alakasız bir soru” diyen Blake, bunun yerine, işverenlerin bir kişinin neler üzerinde çalışmaya daha istekli olduğunu ve hangi becerileri geliştirmek istediğini anlamalarını öneriyor.

3. Hangi beceriler veya yetenekler kariyerinizle tamamen ilgisiz görünüyor olsa da, gene de bir taraftan ilgilenmekten hoşlanıyorsunuz?

Kariyer koçuna göre, bu soru da, insanların gerçekten ne kadar tutkulu olduklarını anlamanın bir başka iyi yolu.

4. En çok nasıl bir etki bırakmaktan heyecan duyuyorsunuz?

Blake’e göre insanlar çalışmalarının bir etki yarattığını görmek istiyorlar.

Pivot adlı kitabında Blake, kuruma faydalı olacak kişilerin zorluklarla mücadele etmeyi seven, işbirliği içinde çalışmaktan memnun olan ve kurumlarında olumlu bir etki bırakmak isteyen kişiler olduğunu söylüyor.

5. Geçmişte işler planlandığınız gibi gitmediğinde üstesinden nasıl geldiniz?

Blake, “Birinin belirsizliği nasıl yönettiğini ya da hataları nasıl çözeceği konusunda genel bir fikir edinmek önemlidir” diyor. Hatalar yapmak veya kimi zaman başarısızlıklar kaçınılmaz olabilir ama bu hatalardan geri dönebilmek ve tekrar ayağa kalkabilecek çözümleri sunabilmek iyi bir çalışanda aranması gereken önemli özellikler arasında yer alıyor.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu