Sermayesiz İşler: İnternet Üzerinden Satış Yapmak

13.10.2021

Sermayesiz iş fikirleri düşüncesine yönelik bir iş fikri de internet üzerinden satış yapmaktır. Yazımızda bunu nasıl yapabileceğinize dair bazı temel bilgiler ve yöntemlerden bahsedeceğim. Böylece, internet üzerinden satış yapmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum diyen tüm okurlarımız bu konuda bilgi sahibi olacak.

Günümüzde hemen hemen herkes internet üzerinden satış yapmaktadır. Bireylerin yanı sıra ticari firmalar dahi ürünlerini internet satış sitelerinde listeleyerek satış yapabilmektedirler. Hatta son açılan e-ticaret sitelerinde kişisel satış rakamlarıyla birçok başarı hikayesini bile görebiliyoruz.

Size şöyle bir örnek vermek istiyorum; İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Moda semtinde bir butik açtığınızı düşünün. Satış yapabileceğiniz hedef kitle sırasıyla Moda, Kadıköy ve İstanbul‘da ikamet edenler ya da semtte dolaşan turistler olacaktır. Fakat, butik ürünlerinizi internet satış sitelerinde satmaya başladığınız anda tüm Türkiye hedef kitlenizde bulunabilecektir. Yani, Trabzon’da ikamet eden bir tüketici de, Ankara’da ikamet eden başka bir tüketici de ürünlerinizi alabilecektir. Dolayısıyla internete erişen ve internetten alışveriş yapan tüm kullanıcılar sizin potansiyel müşteriniz olabilecektir.

Günümüzde e-ticaret sitelerinin güvenlik önemlerini artırması, kredi kartı kartlarının yaygınlaşması ve kargo şirketlerinin düzüne ayak uydurabilmesi sayesinde internet üzerinden satış yapmak oldukça kolaylaşmıştır.Bu düzeni kurabilmenize olanak sağlayan çok başarılı yerli girişimler de var. Örneğin shopier.com platformu bu gibi hizmetleri (web sitesi, kartlı ödeme alma ve anlaşmalı kargo) ücretsiz üyelikle ve düşük komisyon oranlarıyla, çok pratik bir şekilde size sağlıyor.

Sermayesiz Olarak Satışlar

Yazının başlığında da belirtiğim gibi sermayesiz olarak ne satış yapabileceğinizi bir düşünelim. Eğer, evinizde bir meyve bahçeniz varsa organik sebze-meyve satabilirsiniz ki, şu anda oldukça popülerdir. Ya da örgü işlerinden anlıyorsanız bir şeyler örüp satışa sunabilirsiniz. Tişört tasarlayabilir, eksi kitaplarınızı satabilir veya kokulu sabun bile yapabilirsiniz. Bu gibi ürünlerin fotoğrafını çekip, Shopier mobil uygulaması ile dükkanınızda hemen satışa sunmaya başlayabilirsiniz.

Aslına bakarsanız ben ne kadar söylersem söyleyeyim, sermayesiz olarak satışa çıkaracağınız ürünleri sizin yetenekleriniz belirleyecektir. Biraz durun ve düşünün, ne yapabileceğinize karar verin. Ayrıca, daha öncesinde yazmış olduğumuz İnternette En Çok Satılan Ürünler Listesi yazımızda hangi ürünlerin internet satışlarında revaçta olduğunu görebilirsiniz, eminim bu liste size güzel fikirler verecektir.

İnternet Üzerinden Satış Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinden satış yapmak, hangi ürünü satabileceğimizi bulmak kadar zor değildir. Satacağınız ürünler az önce bahsettiğimiz gibi sermayesiz olarak sizin ürettiğiniz bir şeyler olabilir. Mevcut mağazanın varsa, ürünlerinizi internette satışa sunabilir ya da bir tanıdığınızın mağazasında bulunan ürünleri satışa sunarak komisyon vs. alabileceğiniz anlaşmalar yapabilirsiniz.

Çok fazla uzatmadan nasıl satış yapabileceğimize dair bilgi vermek istiyorum. Gittigidiyor, N11.com ve Sahibinden.com gibi güvenilir e-ticaret siteleri bulunmaktadır. Bireysel satışlar yapmak için ilk etapta herhangi bir sitede satıcı hesabı açarak, ürünlerinizi satışa çıkarmaya başlayabilirsiniz. Bu e-ticaret sitelerinin genel anlamda satış sistemleri birbirlerine benzerlik gösterse de ürün listeme konusunda her birinin farklı panelleri bulunmaktadır. Ya da zaten belirli bir müşteri (veya sosyal medya hesabınızda takipçi) potansiyeliniz varsa Shopier.com gibi yenilikçi çözümleri, yukarıdaki e-ticaret sitelerine nazaran çok daha uygun koşullarla kullanabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz yerden satış yaparken, alıcılarınıza Shopier platformu satıcısı olarak güven verme imkanınız da oluyor.

Yukarıdaki tüm e-ticaret siteleri satıcılara tam destek vermektedir. Şöyle ki, her biri detaylıca ürünlerinizi nasıl satacağınızı, sattığınız ürünleri ne zaman kargolamanız gerektiğini ya da sattığınız ürünlerden nasıl ödeme alacağınıza dair tüm bilgileri sizlere vermektedir. Hatta eğitim videoları dahi bulunmaktadır. Yine de aklınıza bu konuda takılan bir soru olursa bana yorum bölümünden ulaşırsanız en kısa sürede sorularınıza cevap verebileceğimi hatırlatmak isterim.

Özetleyecek olursam, satacağınız ürünü ya da ürünleri (hatta fiyatlarını da) belirleyip, satış yapmak istediğiniz bir e-ticaret sitesini seçiyor ve ürünlerinizi satışa çıkarıyorsunuz. Ürünlerinize satış talebi geldiğinde ürünü tüketicinin adresine kargolayıp, e-ticaret sitesinden onay alıyor ve ödemelerinizi alıyorsunuz.

Son olarak ShopierBlog’u takip etmenizi öneririm. Burada yayınlanan eğitici makaleleri ve bilgileri takip ederek e-ticarete sıfırdan başlayabilir, başarılı satıcıların hikayelerini inceleyebilirsiniz.

Sermayesiz İş Fikirleri konusunda yazmaya devam edeceğiz, takipte kalın.

YORUMLAR

 1. Buse dedi ki:

  Sıfır sermayeyle yapılabilecek hangi işler var. Birçoğu ciddi sermaye gerektiriyor. Cepte 5 bin 10 bin olmadıktan sonra bana zor gibi geliyor. Takı satardım eskiden az da olsa ona bile malzeme gerekiyordu.

 2. Mahmut Gülerce dedi ki:

  Cosmedrome adında bir web sitesi keşfettim geçenlerde. Tavsiye ederim ürünlerinizi kolaylıkla satabiliyorsunuz hem Türkiye’de hem de yurtdışında. Deneyin derim. Saygılarımla.

 3. Merve dedi ki:

  Sosyal medya üzerinden kendi yaptığım kolyeleri satışa sunmak istiyorum herhangi bir iş yerim yok. Vergi ödemek zorunda mıyım? Faturalandırmam gerekiyor mu? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar, internet siteleri ya da sosyal medya üzerinden yapılan satışlar da tıpkı fiziksel mağazalardan yapılan satışlar gibi faturalandırılmak zorundadır. Bu da vergi ödemeyi gerekli kılmaktadır.

  2. Hukukçu dedi ki:

   Herhangi bir sıkışıklık olur ise istisna deyin bu şekilde satışta müşteri şikayetçi olmadıktan sonra hiçbir problem olmaz (istisna belli miktar).

 4. bulut dedi ki:

  merhaba , internetten herhangi bir şahıs veya ltd şti olmadan satış yapabilir miyiz? 23000 e kadar ki kar oranını devlet nasıl biliyor şirketimiz yoksa ??

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, e-ticaret için sanıyoruz ki şirket kurulması ve ticaret odası kaydı yapılması gerekiyor fakat bu konuda detaylı bilgiye sahip olmadığımız için konuyla ilgili bir meslek uzmanından bilgi almanızı tavsiye ederiz. Vergi meselesinde ise doğrudan bilmiyorlar fakat araştırıyorlar ve tespit edebiliyorlar.

 5. Kadir dedi ki:

  Satışların süreklilik arz etmesi derken ne kadarlık bir süreç kast edilmekte.Belli bir süre satış yapıp daha sonra bi süre beklemek gibi mi ?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, Gelir İdaresi Başkanlığı e-ticareti iki şekilde değerlendiriyor. İlki hobi olarak yapılan satışlar bu satışlar sürekli değil sadece adı üstünde hobi amaçlı yapılıyor ve doğal olarak yıllık kâr 23 bin liranın altında kalıyor. Fakat ikinci değerlendirmede eğer girişimci gelir elde etmek adına düzenli bir şekilde satış yapıyorsa bu da ticaret şeklinde değerlendiriliyor. Söz gelimi, gelir elde etmek için sürekli satış yapmanız halinde gelir vergisine tabi oluyorsunuz. Yani, 3 ayda bir ya da 4 ay da bir satış yapmak yerine her ay düzenli olarak satış yaparsanız bu satış sürekliliği olarak değerlendiriliyor.

 6. İsmail dedi ki:

  Bende soru sorayım şimdi aşağıda arkadaşa 23 bin lira demişsiniz bunu geçerse vergi ödemek zorundayız. Peki diyelim geçmedi o zaman vergi ödemek zorunda mıyız? Yıllık kar açısından teşekkür derim.

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, yıllık kârın 23 bin lira altında kalması ve satışların süreklilik arz etmediği durumlarda gelir vergisine tabi olmuyorsunuz. Eğer satışlarınız süreklilik arz eder ve yıllık kârınız 23 bin lirayı geçerse vergi ödemeniz gerekir.

  2. Anonim dedi ki:

   Resmiyette gösterirsen ödersin tabii ki faturalandırmak resmiyet.

 7. ekonomist.co dedi ki:

  Merhaba (Aleykum Selam), internet üzerinden satış yaptığınızda, yaptığınız satışların yıllık kârı 23.000 TL’yi geçerse vergi vermeniz gerekir. Söz gelimi, internet üzerinden yaptığınız satışlar süreklilik arz ederse ve satıştan doğan yıllık kârınız 23 bin Türk lirasını geçerse gelir vergisine tabi olursunuz ve vergi ödemeniz gerekir.

 8. ekonomist.co dedi ki:

  Merhaba, internet üzerinden yapacağınız satışlarınızın süreklilik arz etmesi ve yıllık karınızın 23.000 TL’yi geçmesi halinde vergi mükellefi olmanız gerekir. Konuyla ilgili bir muhasebeciye danışmanız halinde faturalandırma ve vergilendirme konusunda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

 9. sa ay dedi ki:

  merhaba ben uygun fiyata örgü modelleri satıyorum , adapazarında oturuyorum , kargo alıcıya aittir . adapazarindan[at]gmail[nokta]com mail adresim. şimdiden ilginize teşekkür ederim.

 10. Muhammed bahar dedi ki:

  Merhaba ben bir meslek lisesinde bilgisayar bölümünün vep tasarım dalında okuyorum. Öğretmenim vep siteleri yapıp satıyor kendisi bu işin gerçekten uzmanı benim aklımda bir internet sitesi yapıp burdan giyim kozmetik ürünlerini satmak istiyorum hatta bunun için yurt dışında nir kozmetik firmasıyla annaştım piyasa fiyatının çok altında bana ulaşacak ama çözemediyimiz tek sıkıntı sitenin reklamını etkin bir şekilde nasıl yaparız? Bunun için bana destek olursanız çök sevinirim.

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, reklamcılık ve pazarlama çok farklı, uzmanlık gerektiren konulardır. İşinizin pazarlamasını yapmak için çeşitli reklam ajanslarından veya bu konuda yayın yapan içerik sitelerinden bilgi almanızı tavsiye edebiliriz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 11. nuzer dedi ki:

  ben bu kargolarla nasıl çalışıldığını öğrenmek istiyorum örneğin ben bir ürün satıyorum alıcısı çıktı kargo işi nasıl oluyor ürünlerin fiyatı düşük

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba, genelde e-ticaret işlemeleri kargo firmalarıyla özel anlaşmalar yapıyorlar ve kargo maliyetlerini böylece en aza indirmiş oluyorlar. Sizde kargo firmalarının işletmelere sağladığı hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bunun için kargo firmalarıyla görüşmenizi tavsiye ederiz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 12. snt dedi ki:

  internet üzerinden sattığımız ürünleri faturalandırmak zorunda mıyız? Evetse mesala gittigidiyorda sattığım ürünlerin faturalandırması nasıl yapılacak?

  1. ekonomist.co dedi ki:

   Merhaba,

   Satış işleminin ticaret kapsamında değerlendirilebilmesi için kazanç sağlama potansiyeline sahip bir organizasyon içinde, sermaye kullanılarak ve devamlı yapılan bir iş olması gerekir. Eğer sürekli kar sağlama amaçlı satış yapıyorsanız aracı sitelerden yapıyor olsanız dahi faturalandırma yapmak zorundasınız.

   Fatura düzenlemek için Vergi Dairesine kayıt yaptırmalı, defter tutmalı ve belge düzenlemelisiniz.

   Daha detaylı bilgi için profesyonel meslek uzmanlarına danışmanızı tavsiye ederiz.

   Farklı bir sorunuz olursa tekrar yazabilirsiniz.

 13. faikkrk dedi ki:

  Türkiye’den ithalat yapilarak yurtdisinda internet üzeri satis hakkinda bilginiz var mi acaba?

  1. Merhaba, bizim bu konuda kapsamlı bir bilgimiz yok fakat bilgisi olan okurlarımız bu konuda yardımcı olacaktır.

  2. eticaretyonetim dedi ki:

   Türkiye’den İthatal yaparak derken Türkiye’deki ürünleri yurtdışında mı satmak istiyorsunuz. Öncelikle şunu belirteyim yurtdışına da satış yapsanız bir şirket olmalı ve vergi mükellefi olmak zorundasınız. Yurtdışı satışlarında devletin ihracat destekleri var bunlarda yararlanabilirsiniz. Yurtdışı satışı konusunda size yardımcı olabiliriz.