Pokemon Go’nun başarısı bir tesadüf müydü?

13.10.2021

Pokemon Go’nun son yılların en büyük oyun fenomeni haline gelmesi tesadüf ya da şans eseri değildi.

Bu başarının arkasında yıllardır dijital dünyada yenilikleriyle tanınan bir girişimci olan John Hanke var. Hanke, Pokemon Go’yu yaratan oyun şirketi Niantic Labs’in kurucusu ve CEO’su.

Twitter’dan daha fazla günlük kullanıcıyı kendine çeken ve dünya çapında adeta bir çılgınlık haline gelen Pokemon Go’yu yaratmaya başlamadan önce Hanke, Google’da uzun yılları kapsayan bir mucitlik geçmişine sahipti.

Her şey Google’ın Hanke’in girişimlerinden biriyle ilgilenmesi ile başladı. Bu girişim Keyhole adında bir jeo uzamsal veri şirketi idi. Google, Keyhole’u 2004’te satın aldı ve Google Maps’e büyük faydalar sağlayan yeni işlevleri Keyhole’a kazandırdı.

Hanke, Google Earth ve Google Maps’in başına geçerek Google’a katıldı fakat girişimci ruhu sayesinde yenilikler üzerinde çalışmaları bitmedi. Başarılı isim Hanke, 2011’de Google dahilinde Niantic Labs adlı oyun şirketini faaliyete geçirdi.

Şirketin oyunlarından biri The Pokemon Company‘nin ilgisini çekti ve 2016 yılının Haziran’ında herkes Pokemon Go’dan bahseder oldu.

Hanke’in şirketi şu anda 3 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Funders and Founders adlı sitede Anna Vital tarafından hazırlanan ve Hanke’in başarı öyküsünü anlatan infografiği aşağıda görebilirsiniz.

Pokemon Go John Hanke Infografik

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.