Apple, eski cihazlardan 999 kilogram altın çıkardı

13.10.2021

Apple, geri dönüşüm programı kapsamında belirli bir yıllık üyelik ücreti karşılığında eskiyen cihazları geri alıyor ve eski cihazları yenileriyle değiştirmeye olanak sağlıyor. 2015 yılı başlarında Apple, geri dönüşüm programıyla Android gibi farklı platformda da çalışan cihazları da desteklemeye başlamıştı.

The Verge’ün haberine göre Apple, geri dönüşüm programıyla aldığı eski cihazlarla 40 milyon doları kurtarmış ki bu tutarda neredeyse önemli bir servet ve gelire eşdeğer.

Şirketin geri dönüşüm programı çerçevesinde hurdaya ayrılan cihazlardan 999 kilogram yani yaklaşık 1 ton altın, 10 bin 400 ton çelik, 5 bin 900 ton plastik, 5 bin 400 ton cam, 2 bin 40 ton alüminyum, bin 360 ton bakır ve 3 ton gümüş tekrar kazanca çevrilmiş.

iPhone cihazlarında dayanaklığı artırması nedeniyle anakart ve bazı bileşenlerde altın kullanıldığı biliniyor. Fairphone’a göre iPhone gibi akıllı cihazlar yaklaşık 30 miligram altın içeriyor.

Geri dönüşüme önem veren ve programı kapsamında geri dönüşüm verimini artırmak isteyen dünyanın teknoloji devi Apple, kısa bir süre önce dünya yaşamını korumak ve bu konuya dikkat çekmek için Doğa Koruma Kuruluşu WWF ile 24 Nisan’a kadar sürecek Apps for Earth kampanyasını da başlatmıştı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.