Anasayfa İş Dünyası Şirketler Apple Artık Sadece Bir iPhone Şirketi Değil

Apple Artık Sadece Bir iPhone Şirketi Değil

Apple artık bir iPhone şirketi değil. iPhone şimdi Apple’ın 2012’den bu yana ilk kez satışlarının %50’sinden daha azını oluşturuyor.

0

iPhone’un Apple’ın finansal tablolarına hakimiyet yıllarının ardından, yeni bir dönüm noktası yaşanıyor. Öyle ki iPhone şimdi Apple’ın 2012’den bu yana ilk kez satışlarının %50’sinden daha azını oluşturuyor.

Bu sonbaharda gelecek yeni iPhone muhtemelen ‘internetin her şeyi’ olarak lanse edilen 5G’ye sahip olmayacak. Zira 5G internet ağı desteğinin Apple için 2020 yılına kadar gelmeyeceği belirtiliyor.

Peki, Apple’a ne oldu?

Şirketin iPhone satışları yaklaşık %12 düştü. Bu düşüş yaşandı, çünkü fiyatlar hiç olmadığı kadar yükseldi ve insanlar (sıkı iPhone fanları bile) artık çok fazla yeni özelliğe sahip olmayan iPhone modellerini almak ya da mevcut telefonlarını yükseltmek istemiyorlar.

Diğer her şeyin satışı ise %17 arttı. Mac, iPad, giyilebilir ürünler, aksesuarlar ve Apple Music, Apple News gibi hizmetler, artık nihayet şirketin sürekli ve istikrarlı bir şekilde gelir elde etmesine yardımcı oluyor.

İlginç bir başka gerçek var ki Apple’ın giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümü inanılmaz bir şekilde büyüyor. Hatırlatmak gerekirse geçtiğimiz çeyrekte, Apple CEO’su Tim Cook, şirketin giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümünün bir Fortune 200 şirketinin büyüklüğüne ulaştığını söylemişti. Şirketin giyilebilir ürünleri şimdilik AirPods ve Apple Watch’u içeriyor.

Bütün bunların dışında, Apple şu anda bir başka yenilikçi şeye daha sahip: Goldman Sachs ile ortak kredi kartı. Dijital versiyonu da olan titanyum kaplı kredi kartının çok yakın bir zamanda çıkacağı biliniyor. Bu kredi kartlarında kart numaraları yok, her işlem bir yenisiyle güncelleniyor, böylece Goldman bile alışverişleri takip edemiyor. iPhone satışlarının gerileyip gizlilik konularının alevlendiği son dönemlerde, Apple’ın yaratıcı bir şekilde gizliliğe odaklanması bir hayli ilgi çekici.

Sözün özü, Apple artık bir iPhone şirketi değil. iPhone şimdi Apple’ın satışlarının %50’sinden daha azını oluşturuyor. Apple’ın giyilebilir ürünler ve aksesuarlar bölümü hızlı bir şekilde büyüyorken, şirket yaratıcı bir şekilde yeni alanlara yöneliyor.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile VİOP'ta hisse senedi, altın ve döviz gibi tüm yatırımları risk almadan deneyin. 100.000 lira sanal para ile risk almadan yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>

Yorum ekle

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin