TEB Girişim Evi Dünyaya Örnek Oluyor

13.10.2021

Özel bankacılık adı alında melek yatırımcı ve girişimcileri buluşturmaya başayan TEB, büyük destek sunuyor. Şu ana kadar 1,8 milyar dolar seviyesinde yatırım yapılan Gust.com‘un CEO’su ve Angel Investing kitabının yazarı David Rose, geçen hafta gerçekleşen Startup Türkiye etkinliğinin konuk konuşmacılarından biriydi.

David Rose’u Türkiye’ye davet eden TEB’in Bireysel Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi ile Gözde Yeniova, melek yatırım ekosistemindeki planları üzerine konuştu. Hazine Müşteşarlığı’ndan melek yatırım ağı olarak faaliyet göstermek üzere sertifika alan ilk banka olan TEB’e bu konuda çok fazla talep geldiği belirtiliyor.

TEB’e bireysel başvuruların yanında kurumsal şirketlerin özellikle AR-GE departmanlarından da talepler geldiği belirtiliyor. Gökhan Mendi, melek yatırımcılık ekosistmeine yaptıları katkının BNP Paribas tarafından da örnek olarak gösterildiğini belirtti.

Gökhan Mendi: “BNP Paribas’ın bizim gibi girişimcilik platformu yok. Bu konuda şu anda bizden know-how alıyorlar. TEB girişim evi ve melek yatırım platformumuz ile grup bünyesinde inovasyon ödülü aldık, şimdi diğer ülkelerde de bizim modeli kopyalıyorlar. Girişim Evi modeli, Fransa ve birkaç ülkede başladı fakat melek yatırım platformu henüz yok. İtalya ise bizden örnek alarak uygulama yapıyor.”

Geçtiğimiz günlerde Hazine Müsteşarlığı tarafından TEB’in Melek Yatırım Platformu akredite bir melek Yatırımcı Ağı olarak onaylanmış ve Türk Ekonomi Bankası bireysel katılım yatırımcısı lisansı veren ilk banka olmuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.