Kişisel FinansYatırım

1000 Liraya Yatırım için 6 Mantıklı Seçenek

Yatırım yapmanın büyüğü küçüğü olmaz. Her ne kadar rakamlar önemli olsa da önemli olan rakamların varlığından söz edebilmektedir. Hemen herkesin birikimleriyle daha kolay ulaşabildiği 1000 lira ile yatırım yapmaya başlamak için tercih edebileceğiniz alternatif yollar var.

1000 liralık paranızı değerlendirerek nelere yatırım yapabileceğinizi 6 farklı alternatifle anlattım. Kendinize uygun olanı seçip, paranızı değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

1. Yüksek faizli borçlarınızı kapatın

1000 TL para biriktirmek, birikime yeni başlayan herkes için zordur ama gerçekten başlangıç için de hedefi kırmızı noktadan vurmaya eş değerdir. Birikimlerinizi yatırım yaparak değerlendirmeden önce her zaman söylendiğim gibi mutlaka borçlarınızdan kurtulun. Borçlarınızdan kurtulursanız, gelecekteki birikim ve yatırım hedeflerinize çok daha kolay ulaşırsınız.

Özellikle yüksek faizli borçlarınız bulunuyorsa elinizdeki 1000 lirayı kullanarak bu borçlarınızdan kurtulmaya başlayın. Genelde faiz ödeyebileceğiniz borçlar arasında kredi veya kredi kartı borçları bulunur. Hemen bir örnek vereyim, en basitinden 1000 liralık kredi kartı borcunuzun olduğunu düşünelim, aylık gecikme faiz oranı karşılığı ödeyeceğiniz yaklaşık para 23 lira olacaktır. Borcunuzu ödemediğiniz her ay gelen faizler bütçenizi eksiye düşürmeye devam eder. Gecikme bildirim ücretleri ve diğer masraflar da işinizi bu anlamda çok da kolaylaştırmayacaktır. Bu nedenle ilk etapta yüksek faizli borçlarınızdan kurtulmaya çalışın. Borçlarınız varsa birikim ve yatırım, borçlarınızdan sonra gelsin!

2. Acil Para Fonu Oluşturun

1000 lira, acil para fonu oluşturmak için gerçekten güzel bir başlangıç. Acil para fonunu her birey mutlaka hazırlanmalı ve elinin altında hazır tutmalıdır. Aniden çıkabilecek sağlık sorunları, olmasın ama olursa işten çıkarılma gibi durumlarda en az üç ay faturalarınızı ödeyebileceğiniz veya yaşamsal diğer ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz acil para fonunu oluşturabilirsiniz.

Genelde bireysel acil para fonu üç ay veya altı ay baz alınarak hazırlanır fakat 1000 lira gerçekten iyi bir başlangıç olacaktır. Acil para fonu, adı üstünde acil durumlarda ihtiyacınıza koşacak ve kendinizi güvende hissettirecek iyi bir yatırımdır.

3. Birikim hesabı edinin

Yüksek faizli borçlarınız yoksa acil para fonunuz da varsa o halde daha fazla para biriktirmeye başlayın. Söyledim ya, 1000 TL gerçekten başlangıç için son derece mükemmel.

Paranızı uygun faiz alabileceğiniz bir mevduat hesabında tutabilir ve daha yüksek tutarda yatırım kararı alana kadar daha fazla birikim yapabilirsiniz. Böylece paranız hem enflasyondan korunur hem de boş boş durmadan çalışır!

Bu noktada birkaç tavsiyem daha olacak;

Bankaların çok güzel birikim planlama hesapları bulunur. Mesela, elinizde şu anda bulunan 1000 lira gibi bir başlangıç tutarıyla hesabınız açılır ve her ay yatırmak istediğiniz tutarı kendiniz belirleyerek, hesabınıza para yatırmaya devam edersiniz. Böylece hem düzenli bir birikim yapmış olur hem de paranızı gelecekteki yatırım hedefleriniz için artırmış olursunuz. Bahsettiğim birikim hesaplarına mutlaka göz atın, kendinize uygun bir birikim planlama hesabı bulacağınızdan eminim.

4. Emeklilik planı oluşturun

Emeklilik dediysem SGK’dan bahsetmiyorum elbette. SGK gerçekten önemli olsa da çok daha önemli olan ona ek bir hizmet daha var. Yaşınız her ne olursa olsun kendinize uygun bir bireysel emeklilik planı oluşturarak, tercih edeceğiniz prim ödemeleriyle geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz, zaten yatırımlarımızın amacı da bu değil mi?

Bireysel emekliliğin en avantajlı yanı ödeyeceğiniz primlere devlet tarafından sağlanan %25’lik katkıdır. Bazı emeklilik şirketleri gençlere özel planlar da hazırlıyor. Alternatifleriniz arasında değerlendirebilirsiniz.

5. Kariyerinize yatırım yapın

Günümüzde diploma alınca ya da daha iyisi işe girince dahi her şey bitmiş olmuyor. Kendimizi her zaman daha çok geliştirmemiz ve kariyerimize de yatırım yapmaya devam etmemiz şart oluyor. Her zaman ekonomist.co da söylüyoruz, para kazanmanın en temel adımı iştir. Kendi işimiz ya da değil ama önemli olan sadece iş! İşimiz varsa para kazanabiliriz, işimiz yoksa para kazanmamız pek de mümkün değil. Bu nedenle kendimize de her zaman yatırım yapmamız gerekiyor.

Örneğin, elinizde bulunan 1000 lirayı almayı çok istediğiniz ya da işinizde sizi ileriye taşıyabilecek sertifika programında değerlendirebilirsiniz. Çok istediğiniz yabancı dil kursunun birkaç kurunu tamamlayabilirsiniz. Kısacası özgeçmişinizde işinize yarayabilecek hemen her şey için bu yatırımı yapabilirsiniz.

6. Risksiz yatırım araçlarını değerlendirin

Bir an önce birikiminizi elinizden uçup gitmeden sadece yatırım araçlarında değerlendirmek istiyorsanız birkaç önerim olacak.

1000 lirayı değerlendirebileceğiniz en iyi yatırım araçları kısa vadeli ve risksiz olanlardır. Kısa vadeli yatırım araçları arasından faiz getirili mevduat, repo, hazine bonosu ve B tipi likit fonlar paranızı değerlendirebileceğiniz risksiz yatırım araçları arasında yer alır. Tercihen riski biraz daha artırmak istiyorsanız hisse senedi ağırlıklı fonları da değerlendirebilirsiniz. Benim tavsiyem riske atmayın. Risksiz yatırım araçlarında paranızı değerlendirin ve vaktinizi gelecekteki yatırım hedeflerinizi planlamaya ayırın.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir