Finansal Güvenliğiniz için Acil Durum Fonu Oluşturun

Gelecek birkaç ay işsiz kalacağınızı düşünün. Faturalarınız başta olmak üzere gıda gibi zorunlu ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğiniz konusunda daha önce herhangi bir plan yaptınız mı? Peki ya sağlık sorunları gibi acil durumlar için herhangi bir finansal önlem aldınız mı?

Bu gibi durumlarla karşılaşmadan önce alabileceğiniz oldukça etkili bir önlem var. Bugünden oluşturabileceğiniz bir acil durum fonu, gelecekte karşı karşıya kalabileceğiniz herhangi bir acil durumdan kolayca sıyrılmanızı sağlayacaktır. Daha da önemlisi yaşanması muhtemel benzeri durumlara karşı herkes kendini güven altında hissetmek ister.

Bu yayında size acil durum fonunun ne olduğunu, hangi amaçlar için kullanabileceğinizi ve kendinize nasıl acil durum fonu oluşturmanız gerektiğinden bahsedeceğim.

Acil durum fonu nedir?

Acil durum fonu, banka hesabınızda iş kaybı, hastalık veya önemli giderler için kenarda durması gereken ve acil durumlarda kullanabileceğiniz bir birikim tutarıdır. Acil durum fonu, acil durumlarda kullanılabileceği gibi aynı zamanda finansal anlamda sıkışık olduğunuz dönemler için de özellikle yüksek faizli borçları kapatmak ve zorunlu giderleri karşılamak için kullanılabilir.

Acil durum fonu, bireylerin finansal güvenliğini artırması nedeniyle mutlaka oluşturulmalıdır.

Acil durum fonu nasıl oluşturulur?

Acil durum fonu aylık zorunlu giderleriniz baz alarak en az üç aylık zorunlu giderlerinizi karşılayabilecek bir miktarda oluşturulmalıdır. Örneğin, bütçe planınıza göre her ay zorunlu olarak 1600 lira gideriniz varsa üç aylık zorunlu giderleriniz toplamı 4.800 lira olur. Böyle bir durumda acil durum fonunu en az 4.800 lira olarak oluşturmanız gerekir.

Acil durum fonu oluştururken:

Acil durum fonu oluştururken dikkat etmeniz gereken ve işinize yarayacağını umut ettiğim birkaç önemli noktadan da bahsetmek istiyorum.

İhtiyacınızı belirleyin

Genelde acil durum fonları üç aylık giderler için oluşturulur fakat ihtiyacınıza göre bu zamanı artırabilirsiniz. Uzun vadede bir finansal güvenlik için en az 3, ortalama 7-8 aylık giderlerinizi karşılayacak bir fon oluşturmanız daha avantajlı olabilir. Burada önemli olan işsizlik, hastalık, kaza gibi durumlarda tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek nakde sahip olmanızdır.

Kolayca ulaşabilir olun

Oluşturduğunuz fon her an acil bir durum için kolayca ulaşabilir olmak zorunda. Hazırlayacağınız fon tutarını banka hesabınızda tutabilir hatta günlük faiz ürünlerinde de değerlendirebilirsiniz. Söz gelimi, uzun ve hatta orta vadede bekleme gerektiren ürünlerden ziyade ihtiyacınız olduğu an nakde dönüştürebileceğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz ama ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız.

Gereksiz harcamalar için kullanmayın

Acil durum fonunuz, amacına istinaden her an nakde çevrilebilir ve ulaşabilir olmak zorunda fakat yine amacına göre kullanılması da gerekmekte. Mesela gerçekten acil bir ihtiyaç gerektirmiyorsa birikiminizi kullanmayın. Bunun için avantajlı ve hesap işletim ücreti derdinden uzak yeni bir banka hesabı açarak acil durumlarda yakın, gereksiz harcama durumlarında da paranızı uzak tutabilirsiniz.

Hayat; hastalıklar, kazalar ve işsiz kalma gibi  pek çok beklenmedik sürprizlerle kapınızı çalabilir. Önceden önlem almak ve finansal güvenliğinizi artırmak için mutlaka acil durum fonu oluşturmayı düşünün.

Aklınızda Yatırım Fikri Varsa Harekete Geçin!

Küresel yatırım piyasasındaki milyonlarca yatırımcıya katılın. Altından, hisse senetleri ve dövize kadar 50'den fazla ürüne erişin. 100.000 TL sanal para ile neler yapabileceğinizi görün.
ÜCRETSİZ HESAP OLUŞTURUN »

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu