Acil Nakit Arıyorum Diyenler İçin 4 Öneri

16.04.2022

Kötü bir kredi notuna sahipseniz ne yazık ki acil nakit bulmanızın kusursuz ve mükemmel bir yolu yoktur, fakat burada yer alan dört öneriden en az biri ya da birkaçı, belki de aradığınız çözüm yolu olabilir.

Tekrar altını çizmek gerekirse bu seçeneklerin hiçbiri mükemmel değildir, üstelik bazıları kesinlikle diğerlerinden daha risklidir, ancak her biri biraz da olsa faydalı olabilir. İşte ihtiyacınız olduğunda acil nakit bulmanın dört yolu.

1. Aile veya Yakın Arkadaşlardan Borç Para Almak

Acil para yardımı arıyorum diyorsanız, en iyi seçeneklerden biri aile ya da yakın arkadaşlarınızdan borç para almaktadır. Kabul etmek gerekir ki, kimse ailesine ve arkadaşlarına giderek, borç para istemeyi sevmiyor. Size ihtiyacınız olan borç parayı vermekten mutlu olsalar bile, bu gerçekten çok utanç verici olabiliyor. Diğer yandan size borç para verme konusunda çekimser olurlarsa bu, o zaman çok daha kötü hissettiriyor.

Ama her şeye rağmen, acil nakit ihtiyacınız varsa bu en iyi seçenek. Zira aileniz ya da arkadaşlarınız talep ettiğiniz borç para karşılığında sizden faiz ya da masraf talep etmezler. Diğer yandan borç ödemeleriniz gecikse bile hoşgörü gösterip bunu sorun etmeyebilirler. Bunlar kesinlikle önemli birer avantajdır.

Öte taraftan, aile veya arkadaşlardan borç para almak, birtakım dezavantajları da beraberinde getirir. Herhangi bir olumsuzluk durumunda manevi kredinizi tüketmek ya da yakın ilişkilerinizi mahvetmek bunlara dahildir. Bir de, aile ya da yakın arkadaşlarınız her ne kadar isteler de size borç para verecek kadar nakde sahip olmayabilirler, böyle bir durumda bu seçeneği doğrudan uygulama dışı bırakmanız gerekebilir.

2. Yeni ya da İkinci El Eşyaları Satışa Çıkarmak

Sahip olduğunuz bir şeyleri satmak, özellikle eğer kolay telafi edilebilecek türden şeylerse, tüm dezavantajlarına rağmen acil para bulma yolları arasındaki en iyi seçeneklerden biridir.

Eşyalarınızı satmak için, muhtemelen interneti kullanmak zorunda kalacaksınız. Çünkü internet hem hız hem de çok daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır. Eşyalarınızı satmak için Gittigidiyor, Sahibinden, Letgo gibi platformları ya da ikinci el alım satıma imkan sağlayan Donanım Haber gibi forumları kullanabilirsiniz.

Akıllı telefonlar, televizyonlar, tabletler, bilgisayarlar gibi teknolojik ürünler ya da pahalı marka giysi ve aksesuarlar hızlı ve yüksek tutarda nakit elde edebileceğiniz eşyalara örnek olarak gösterilebilir. Sahip olduğunuz eşyaları tam değerinde satmanızın mümkün olmadığını aklınızda bulundurmalısınız.

Ayrıca, internetten yabancılarla buluşmak ya da ödeme almadan eşyanızı vermek veya bir adrese göndermek her zaman risklidir. Bunu yapmayı göze alıyorsanız, gerekli önemleri aldığınızdan mutlaka emin olmalısınız.

3. Kredi Kartından Nakit Avans Çekmek

Normal şartlarda, kredi kartı limitinizin %30’undan fazlasını kullanmanız kredi notunuzun olumsuz etkilenmemesi için iyi bir fikir değildir. Ancak, acil nakit ihtiyacı söz konusu olduğunda, her zaman çok daha iyi bir seçeneğiniz olmayabilir. Bu nedenle kredi kartınızdan nakit avans çekmeyi düşünebilirsiniz.

Kredi kartından nakit avans çekmek, mevduat hesabınıza bağlı banka kartınızdan nakit para çekmeye çok benzer. En önemli fark, banka kartını kullanarak hesabınızdan çektiğiniz nakit tutarın, sizin paranız olmasıdır, kredi kartından çektiğiniz nakit avans ise ödünç aldığınız paradır.

Kredi kartınızdan nakit avans çektiğinizde, çektiğiniz miktar, tıpkı bir alışveriş yapmak için kartınızı kullandığınızda olduğu gibi, dönem borcunuza eklenir. Ayrıca, nakit avans kullanımı faiz ve bazı masrafları da beraberinde getirir.

4. Daha İleri Bir Zaman İçin Bloke Teminatlı Kredi Kartı Almak

Eğer bir kredi kartınız yoksa ve kredi notunuz da düşükse, bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Böylece bir kredi kartına sahip olabilir ve gelecekteki nakit ihtiyaçlarınızı daha kolay karşılamak için kredi notunuzu yeniden yükseltme fırsatı bulabilirsiniz.

Bloke teminatlı kredi kartları başlangıçta hesabınızda teminat olarak göstermeniz için bir miktar nakit para gerektirir. Bu parayı bir süre kullanamazsınız, ama kredi notunuz yükselişe geçtiğinde blokeyi kaldırabilir ve standart bir kredi kartına geçiş yapabilirsiniz. Bu yol biraz zaman alsa da, kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olarak gelecekteki nakit ihtiyaçlarınız için iyi bir fırsat sağlayabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.