Anasayfa Kişisel Finans Birikim Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı?

Bankada Altın Hesabı Açtırmak Mantıklı mı?

Altın hesabı açmak karlı hem de mantıklıdır. Bankalardan altın hesabı açarak altın alım satım işlemlerinizi daha avantajlı bir şekilde yapabilir ve altınlarınızın değerine ek değerler katabilirsiniz.

Yakın zamanda altın yatırımı yapmayı planlıyorsanız ya da kasanızda veya evinizin gizli saklı herhangi bir köşesinde hali hazırda altın bulunduruyorsanız, yatırımınıza bir bankadan altın hesabı açarak devam etmek sizin için daha karlı ve mantıklı bir seçenek olabilir.

Bankalardan altın hesabı açmak avantajlıdır. Örneğin bir bankadan altın hesabı açarak altınlarınızı kaybolma ve çalınma gibi durumlara karşı koruyabilirsiniz. Vadeli altın hesapları sayesinde altınlarınızın değerine ek olarak faiz getirisi alabilirsiniz. Eski ya da yeni tarihli, düşük gramajlı altın ve işçilik maliyeti benzeri sorunlarla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir bankadan altın hesabı açmak istiyor fakat en karlı altın hesabının hangi bankada olduğunu merak ediyorsanız, altın hesabı hangi banka avantajlı başlıklı incelemeden fikir alabilirsiniz.

Bankadan altın hesabı açmanız halinde elde edeceğiniz avantajların her biri ve daha fazlası yatırımınızı sizin için çok daha karlı hale getirecektir. İşte altın hesabı açmanın avantajları:

1. Güvenlik

İster bir altın hesabı isterseniz de bir döviz hesabı açıyor olun, bir banka hesabına sahip olmanın en büyük avantajı kesinlikle güvenliktir. Evde ya da herhangi bir yerde bırakılan para ve altın gibi değerli varlıklar yangın gibi bir felakette tahrip olabilir, çalınabilir veya kaybolabilir. Buna karşılık, bir banka hesabında varlıklarınız emniyettedir.

Üstelik banka hesaplarınızda tuttuğunuz 150 bin liraya kadar olan miktar otomatik olarak sigortalanmaktadır. Altın mevduat hesapları da sigorta kapsamındadır. Hesabınızın bulunduğu banka şubesi soyulmuş veya banka iflas etmiş olsa bile, paranız hala güvendedir.

2. Esneklik

Bankaların altın hesaplarında altınlar gram cinsinden alınıp satılmaktadır. Bu uygulama yatırımcıya esneklik avantajı kazandırmaktadır. Mesela bir çeyrek altın 1.75 grama denk gelmektedir ve her hafta bir çeyrek altın alma hedefi olan bir kişinin bu grama karşılık gelecek tutarı ödemesi gerekmektedir. Ancak altın hesabı olan bir kişi istediği miktarda altın alabilmektedir; örneğin altın hesabı olan bir kişi, “bugün 0.20 gram altın alayım” ya da “100 TL’ye karşılık gelecek miktarda altın alayım” diyebilmektedir.

3. Karlılık

Altın yatırımı hususunda dikkat edilmesi gereken en kritik nokta alış ve satış arasındaki fiyat farkıdır. Bu fiyat farklı yatırımcının karlılığını etkileyen en önemli faktördür. Bu nedenle, birçok kişi yatırım için hangi altın alınmalı sorusunun yanıtını arıyor. Çeyrek, yarım, tam gibi ziynet altınlarda ya da bilezik gibi takılarda alış ve satış arasındaki fiyat farkı değişiklik göstermektedir. Zira işin içine eski ve yeni tarihli altın ayrımı ve işçilik maliyeti girmektedir. Bu da altının daha pahalıya alınmasına ve daha ucuza satılmasına neden olmaktadır.

Bankaların altın hesaplarında bu tür durumlar söz konusu değildir, altınlar anlık değerinde gram cinsinden alınıp satılmaktadır. Yatırım yapmak için de en uygun altın türü gram altındır.

Gram altın son 5 yıllık fiyat grafiği.

Örneğin, 2020 yılı itibarıyla eğer 100.000 TL’nizi gram altına yatırmış olsaydınız paranız 136.000 TL’ye ulaşmış olacaktı. Bu süreyi son 5 yılı çektiğimizde ise 100.000 TL’lik bir gram altın yatırımınızın bugün itibarıyla değeri 310.000 TL’yi geçmiş olacaktı.

4. Faiz

Altın mevduat hesapları, vadesiz altın hesabı ve vadeli altın hesabı olmak üzere iki farklı türde açılabilmektedir. Vadesiz altın hesabı altının değer artışından kazandırırken; vadeli altın hesabı hem altının değer artışından kazandırır hem de yatırımcının faiz almasına olanak tanır. Söz gelimi, altınlarınıza uzun bir süre ihtiyacınız olmayacaksa vadeli altın hesabı açarak belirli oranlarda düzenli bir şekilde faiz de alabilirsiniz. Bu avantaj bankaların altın hesaplarını karlı bir hale getiren bir başka eşsiz özelliktir.

5. Masrafsız

Altın mevduat hesaplarından hesap işletim ücreti alınmamaktadır. Bununla birlikte altın alım satım işlemleri için komisyon ya da ek bir masraf da bulunmamaktadır. Yani bankalardan açacağınız altın hesapları sayesinde hesap işletim ücreti, alış satış komisyonu veya herhangi bir ek masraf ödemeden kolayca tasarruflarınızı değerlendirebilirsiniz.

6. Ulaşılabilirlik

Bankaların altın hesapları sayesinde 7 gün 24 saat altın alıp satabilirsiniz. Altın alış satış işlemlerinizi bankanızın şube, internet şube, ATM ya da çağrı merkezi gibi diğer kanalları aracılığıyla yapabilirsiniz. Ayrıca altınlarınızın anlık toplam değerini kolayca takip edebilirsiniz.

Söz gelimi, bir bankadan altın hesabı açarak gram bazında yatırım yapabilir, sağlanan avantajlar sayesinde altınlarınıza daha fazla değer katabilirsiniz. Altın yatırımlarınızı daha karlı bir şekilde yapmak istiyorsanız, altın almak için en uygun zaman ve yollar da dahil olmak üzere altına nasıl yatırım yapılır sorusunu detaylı olarak cevapladığımız makalemize bakabilirsiniz.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Ücretsiz Yatırım Simülatörü ile yerli veya yabancı hisse senetleri, altın, dolar ve endeks işlemleri gibi tüm seçeneklerde yatırım becerilerinizi test edin. Kendi paranızı riske atmaya başlamadan önce yatırım işlemlerinizi sanal bir ortamda gerçekleştirin, gerçek piyasada ihtiyaç duyacağınız pratiğe sahip olana dek tüm stratejileri uygulayın ve yatırım yapmayı öğrenin. Yatırım Simülatörünü bugün deneyin >>


4 görüş var

  1. 43 yaşındayım bir çok bankada şimdiye kadar maaş ve yatırım hesaplarım oldu. En iyi hizmet veren 30 saniye içinde müşteri temsilcisi ne bağlanan banka QNB Finansbank’a bağlı olan Enpara diye düşünüyorum.

  2. Ziraat, ING bank, İş bank ve Akbank bunlar pişmanlıktır benim için. Yıllarca hepsiyle çalıştım ve kazıklamaya çalıştılar hepsini boşadım. Masrafsız bankalar var araştırın.

  3. Kuveyt Türk’ten açtırdım altın hesabını. Her ay bir çeyreklik kadar gram altın almayı düşünüyorum. Hedefi tutmazsa elimde kalan para kadar alacağım. Herkese tavsiyem iyi kötü demeden biriktirin biraz.

  4. Araştırdım altın yatırımı için en iyi ziraat bankası dediler bugün açtım vadeli mi vadesiz mi diye sistemde nasıl görünüyor düşüncesiyle bir müşteri temsilcisine bağlanmaya çalıştım bir türlü bağlanamadım beklemekten müşteri temsilcisine diyeceklerimi de unuttum şikayet bildirisinde bulundum inşallah düzeltirler yoksa işimiz var yani.

Görüşlerinizi Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here