Kişisel Finans

Altın Hesabı Açmak Mantıklı mı? 10 Büyük Avantajı

Altın hesabı açmak mantıklı ve karlı bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Altına yatırım yapmak isteyen yatırımcıların, bankada altın hesabı açarak yatırımlara başlaması mantıklı bir tercih olabilmektedir.

Altın hesapları yatırımcılara çeşitli birçok avantaj sağlamaktadır. Güvenlik, esneklik, ulaşılabilirlik veya likidite bu avantajlar arasında ön plana çıkmaktadır. Bütün bunlar da yatırımcıların avantajlı bir şekilde altın yatırımı yapmalarının önünü açmaktadır.

Altın hesabı açmayı düşünüyorsanız, ancak bu anlamda haklı olarak kararsızlıklarınız varsa ve tereddütler yaşıyorsanız, bu kılavuz karar alma noktasında size yardımcı olabilir. Bu kılavuzda altın hesabı açmayı mantıklı hale getiren en büyük avantajlardan bahsedeceğiz.

İşte altın hesabı açmayı mantıklı ve karlı hale getiren avantajlar:

1. Güvenlik

Fiziki altın alımına kıyasla bankada altın hesabı açmak ve altın yatırımı yapmak önemli ölçüde güvenlik sağlamaktadır. Çünkü altın varlıklarının bankada tutulması nedeniyle çalınma, kaybolma ve hasar görme gibi riskler ortadan kalkmaktadır.

Altınları fiziki olarak almak ise çalınma, kaybolma veya hasar görme gibi riskler barındırmaktadır. Bu da yatırımcıların benzeri risklere karşı sigortalama yapmasını gerektirmektedir. Ancak altın hesapları bu noktada hem benzeri riskleri kaldırmakta hem de sigortalama maliyetleri gerektirmemektedir.

2. Esneklik

Altın alımı fiziksel olarak yapılmak istendiğinde gram, çeyrek, yarım veya külçe benzeri şekillerde alınmaktadır. Bu da yatırımcıların her zaman belirli bir miktarı gözden çıkartmaları ve alım yapmaları anlamına gelmektedir.

Altın hesapları söz konusu olduğunda ise böyle bir dezavantaj bulunmamaktadır. Öyle ki yatırımcılar diledikleri tutara denk gelecek şekilde gram altın alımı yapabilmektedirler.

Örnek vermek gerekirse, gram altın fiyatı 400 lira ise yatırımcının normal şartlarda bir gram alım yapmak için bu tutarı ödemesi gerekmektedir. Oysa ki altın hesabı ile 200 liraya denk gelecek şekilde de gram altın alımı yapmak mümkün olabilmektedir.

3. Alternatifler

Yatırımcıların altın hesabı açabileceği üç farklı seçenek bulunmaktadır. Bunlardan ilki vadesiz altın hesabı, ikincisi vadeli altın hesabı ve üçüncüsü ise altın katılma hesabıdır.

Vadesiz altın hesabı açan bir yatırımcı doğrudan altın alımı yaparak değerli emtiada yaşanan fiyat hareketlerinden yararlanabilmektedir. Vadeli altın hesabında ise fiyat hareketlerinin yanı sıra faiz getirisi de elde edebilmektedir.

Bununla birlikte, katılım bankaları tarafından sunulan altın katılma hesabı açarak da yatırımcılar İslami çerçeveye uygun olarak yatırım yapabilmektedir. Bütün bunlar da altın hesabı alternatiflerini görmek ve talep edilen şekilde açabilmek bakımından oldukça önem arz etmektedir.

4. Faiz

Altın hesapları üç farklı türde açılabilmektedir. Bu türler arasında vadesiz altın hesabı, vadeli altın hesabı ve altın katılma hesabı yer almaktadır. Altın hesaplarının her üç türü de altın fiyatlarındaki değeri yansıtmaktadır.

Buna ek olarak, vadeli altın hesapları, altın fiyatlarındaki değeri yansıtmakla birlikte, hesapta bulunan varlık miktarına göre faiz getirisi de sağlamaktadır. Böylece altının değer artışına ek olarak vadeli bir altın hesabı açarak yatırımcılar faiz getirisi de alabilmektedir.

5. Karlılık

Altın hesapları aracılığı ile yatırımcıların gram cinsinden altın almaları mümkün olmaktadır. Hiç kuşku yok ki bu durum yatırımcılara önemli bir avantaj ve karlılık sağlamaktadır.

Öyle ki fiziki altın alımında eski ve yeni tarihli altın veya işçilik maliyeti gibi ekstra kalemler bulunmaktadır. Ancak tabii, altın hesaplarında bu tür ek maliyetler bulunmamakta ve yatırımcıların doğrudan gram fiyatı üzerinden alım ve satım yapmaları mümkün olmaktadır.

Öte yandan belirtmeden geçmemek gerekir ki, bu değerli emtiaya yatırım yapmak için en karlı seçenek gram altın olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer seçeneklerle karşılaştırma yapmak adına yatırım için hangi altın alınmalı incelememize bakabilirsiniz.

6. Ulaşılabilirlik

Altın hesapları ulaşılabilirlik açısından yatırımcılara önemli bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü yatırımcılar altın hesaplarına bankalarının internet, telefon şubesi ve mobil uygulama gibi kanallarından ulaşabilmektedir. Böylece diledikleri zaman alış satış işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Bunun haricinde yatırımcıların isteklerine göre bu tür alış satış işlemleri bankaların şube veya ATM’leri aracılığı ile de yapılabilmektedir. Bunun da dijital kanalları kullanmak istemeyen ancak bankadan altın hesabı açmak isteyen yatırımcılar için bir avantaj olduğunu söylemek gerekmektedir.

7. Likidite

Yatırımcıların altın hesaplarında bulunan varlıklar kolayca nakde çevrilebilmektedir. Bir yatırımcının altın hesabına giriş yaparak dilediği miktarda altını satıp nakit olarak çekmesi mümkün olabilmektedir.

Yine fiziki altın alımına kıyasla bankada altın hesabı açmak bu anlamda mantıklıdır. Zira örnek vermek gerekirse, hafta sonu altın satışı için açık bir kuyumcu bulmak gerekmektedir ancak altın hesabı üzerinden 7 gün 24 saat boyunca altın bozdurma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

8. Masrafsız

Altın hesabı açılış ücreti ve bu minvalde alınan masraflar çoğu bankada yoktur. Sözgelimi, çoğu bankadaki altın hesapları için herhangi bir açılış maliyeti olmamakla birlikte, hesap işletim ücreti gibi masraflar da bulunmamaktadır.

Yatırımcıların herhangi bir masraf, hesap açılış ve işletim ücreti ödemeden altın hesabı açmaları bu anlamda dikkate değer bir avantaj olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru bir seçim yapmak için en karlı altın hesabı hangi bankada incelememize bakabilirsiniz.

9. Devlet Güvencesi

Resmi Gazete’de yer almakta olan “Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik” hükümleri kapsamında, altın hesaplarında devlet güvencesi bulunmaktadır.

Bu hükümler çerçevesinde, bir yatırımcı hangi bankadan altın hesabı açarsa açsın, birikimlerinin 150 Bin Türk Lirası’na kadar olan kısmı doğrudan sigorta kapsamına alınmış olacaktır. Sözün özü, devlet güvencesi de altın hesabı açmak için önemli avantajlar arasında yer almaktadır.

10. Fiziki Talep

Birçok banka altın hesabı sahiplerinin talebi üzerine fiziki teslimat seçeneği sunmaktadır. Söz gelimi, hesap sahipleri talep etmeleri durumunda altınlarını belirli kurallar çerçevesinde teslim alabilmektedir.

Bankalara göre değişmekle birlikte genellikle fiziki altın teslimatı 5 kg ve üzerinde olacak şekilde yapılabilmektedir. Bu gerekliliklerin sağlanması ve talep edilmesi halinde hesap sahipleri altınlarını fiziki olarak teslim alabilmektedir.

Sonuç olarak, sıraladığımız avantajlar göz önüne alındığında, bankada altın hesabı açmak karlı ve mantıklıdır. Ayrıca, doğru bir yol haritasına sahip olmak için altın yatırımı nasıl yapılır kılavuzuna göz atmayı düşünebilirsiniz. Kılavuzda altına yatırım yapmak isteyenlerin dikkate alması gereken birçok unsurdan bahsetmiştik.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir