Kişisel Finans

Amerikalı Zenginlerin Sahip Oldukları 10 Özellik

Amerika’nın zenginlerinin, ortalama seviyede gelir elde eden bir insanın neler yaşadığını bilmediğini düşünüyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz.

Geçtiğimiz Mayıs ayında gerçekleştirilen araştırmaya katılan zenginlerin yüzde 19’unun yoksul ailelerde yetişmiş olduğu ortaya çıktı. Daha da ilginci yatırım yapılabilir varlıkları en az 3 milyon dolar olan insanların yüzde 77’si orta sınıftan veya daha alt sınıflardan geliyor.

Bir yıllık raporun bir parçası olarak, U.S. Trust, 684 çok zengini, nasıl zengin oldukları hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak amacıyla araştırdı.

Peki Amerika’nın zenginlerinin ortak noktaları neler? U.S. Trust verileri sonucu ortaya çıkan zenginlerin benzer özellikleri şunlar:

1. Zenginlikleri uzun vadede gerçekleşti: Zenginliğin çoğu zaman miras yoluyla edinildiğini düşünmeyen yoktur. Araştırmada Amerikalı zenginlerin çoğunun miras etkisiyle zengin olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Varlıklarının çoğu kazandıkları gelirler ve yatırımlarından geliyor.

2. Geleneksel yöntemlerde iyiler: Bu gruptaki kişilerin en büyük kazanımlarını büyük riskler alarak gerçekleştirmedikleri ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 86’sı en büyük kazanımlarının satın alma ve yatırımlarını elde tutma ile gerçekleştiğini, yüzde 89’u ise geleneksel menkul kıymetlere bağlı olduğunu belirtiyor.

3. İyimserler (ve de fırsatçı): Grubun gelecek seneyle ilgili yatırım getirisi potansiyeline ilişkin görüşleri kötümser olmaktansa daha iyimser bir tavra sahip ve bir fırsat gördüklerinde yatırım yapmaya hazır bir yapıları var. Araştırmaya katılan her beş kişiden biri, varlıklarının yüzde 25’inden fazlasını nakit olarak, çoğunlukla satın alma fırsatları gördüklerinde bu fırsatları değerlendirmek için kullandıklarını söylüyor.

4. Kredileri stratejik olarak kullanıyorlar: Araştırmaya katılan varlıklı insanların yaklaşık olarak yüzde 65’i varlıklarını büyütmek için kredi kullandıklarını söylüyor.

5. Vergileri yakından takip ediyorlar: Potansiyel karlarının vergi sonuçlarına dikkat ediyorlar. Araştırmaya katılanların yüzde 55’i bunları dikkate alan yatırımlarının daha iyi sonuç verdiğini söylüyor.

6. Değerli fiziki varlıklarında çeşitliliğe sahipler: Araştırmadaki varlıklı katılımcıların yaklaşık olarak yüzde 50’si emlak, arazi gibi yatırımlara sahip ve gene yüzde 50’si de sanat eserleri koleksiyonu yapıyor.

7. Disiplinliler: Araştırmada yer alan her beş zenginden dördü, kısa vadede istek ve ihtiyaçları için para kazanmaktansa uzun vadeli hedefleri gerçekleştirmek amacıyla yatırım yapmanın daha önemli olduğunu düşünüyor.

8. Küçüklüklerinden gelen güçlü rol modellere sahipler: Zenginler genellikle varlıklı bir geçmişten gelmezken, çoğu çıkarları doğrultusunda yürümek için kendilerini cesaretlendiren ancak sınırlarını da sıkıca belirleyen ebeveynler tarafından yetiştirilmiş. Araştırmada çocuklukları ve yetiştirilmeleri ile ilgili olarak akademik başarı, finansal disiplin, iş katılımı, aile sadakati ve vatandaşlık yükümlülükleri gibi değerlerin kendileri için son derece önemli olduğuna vurgu yapıyorlar.

9. Geri vermeyi seviyorlar: Araştırmaya katılan zenginlerin yaklaşık olarak üçte ikisi, ailelerinin sağlam bir hayırseverlik geleneğine sahip olduğunu söylüyor.

10. İlişkilerine bağlılar: Araştırmaya katılan yüksek net gelirli yatırımcıların %86’sı evli veya uzun-süreli bir ilişki içerisinde olduğunu ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu