Kişisel Finans

Yatırım ve Finans ile İlgileniyorsanız Mutlaka Okumanız Gereken 5 Aysel Gündoğdu Kitabı

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu’nun geçtiğimiz sene yayımladığı kitaplarından biri olan Herkese Göre Finans başta olmak üzere kaleme diğer kitapları okurlardan olumlu geri dönüşler topladı. Bizler de mutlaka okumanız gerektiğini düşündüğümüz Aysel Gündoğdu kitapları için bir liste oluşturduk.

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu, son yıllarda özellikle de sosyal mecralarda bir hayli aktif olan gerek yatırımcılar gerekse de finansa ilgi duyan hemen herkes tarafından takip edilen alanında uzmanlaşmış kişilerin başında geliyor.

Marmara Üniversitesi’nden Sermaye Piyasası bölümü lisans derecesine sahip olan ve şu anda Medipol Üniversitesi İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde öğretim üyesi olarak çalışan Doç. Dr. Gündoğdu, sosyal medyada finans, yatırım ve davranışsal ekonomi üzerine ilgi çeken paylaşımlarda bulunuyor.

Birçok kitap da kaleme alan Doç. Dr. Gündoğdu, hem genel olarak yaptığı paylaşımlar hem de yorumları ile yatırım, finans ve davranışsal ekonomi alanına ilgi gösteren çok sayıda takipçisine yol göstermeyi sürdürüyor.

Bu yayında, genel olarak yatırım, finans ve davranışsal ekonomi ile ilgilenen herkesin mutlaka okunması gerektiğini düşündüğümüz Doç. Dr. Aysel Gündoğdu kitapları için bir liste hazırladık. İşte mutlaka okumanız ve kitap rafınızda yer alması gerektiğine inandığımız bazı kitaplar:

1. Herkese Göre Finans

Finansın temellerini öğrenmeye çalışıyorsanız ve bu yola henüz yeni giriştiyseniz Herkese Göre Finans, sizin için biçilmiş bir kaftan olabilir. Çünkü kitap, çoğu kişi için zor ve hatta son derece karmaşık görünen temel finans konularını akıcı bir dille okurlara aktarıyor. Bu kitabında yazar, özellikle sade bir dil kullanarak finans konularının basit ve anlaşılır olmasını sağlıyor.

2. Sorularla Akıllı Yatırımcının Rehberi

Doç. Dr. Aysel Gündoğdu kitapları arasında yer alan Sorularla Akıllı Yatırımcının Rehberi, bireylerin bütçelerini etkili bir şekilde kullanmalarından piyasada işlem yaparken dikkat etmeleri gereken unsurlara kadar birçok konuyu ele alıyor. Tür olarak yatırım kitapları arasında değerlendirebileceğimiz bu harika eser, finansal okuryazarlığa giriş için de olağanüstü bir zemin hazırlıyor.

3. Tasarruf El Kitabı

Bir birey için tasarruf yapabilmek hem birikim hem de birikimleri yatırımlara dönüştürebilmek için hemen her şeyin en başında geliyor. Tasarruf El Kitabı, zaman ve para odak noktasında, günümüzün en başa çıkılamaz konuları arasında yer alan yoğun tüketime de dikkat çekerek bireyleri tasarrufa yönlendirmeyi amaçlıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere tasarrufun önemine de vurgu yapan bu kitap, okurları rasyonel görüşler çerçevesinde tasarrufa teşvik ediyor.

4. Duygusal Ekonomi

Duygusallığın, satın alma kararlarının arkasındaki ana etken olduğunu bilmek gerekiyor. Örneğin bir reklam, sizde bir şeyler satın alma isteği uyandırmıyor mu veya kendinizi havalı hissetmek veya daha başarılı, ileri teknoloji ürünlere sahip olmak istemiyor musunuz? İşte, bu istekler aslında duygu temelli gerçekleşiyor. Bu kitap da tamamen bunları anlamayı ve daha mantıklı bir şekilde hareket edebilmeyi ele alıyor.

5. Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme

Borsa yatırımı ve haliyle hisse senedi alım satımı üzerine ilgi duyuyorsanız, Uygulamalı Temel Analiz ve Değerleme kitabının mutlaka okumanız gerekenler listesinde yer alması gerekiyor. Genel çerçevede borsa kitapları arasında değerlendirebileceğimiz kitap, dünya ve Türkiye ekonomisinden başlayarak, firma analizi ve değerleme analizinin nasıl yapılabileceğine yönelik derin bir bakış açısıyla yatırımcılara yol gösteriyor.

Bu kitaplar haricinde Doç. Dr. Aysel Gündoğdu’nun listemizde yer vermediğimiz, ancak akademik anlamda daha derin okumalar yapmak isteyenler için Finansal Yönetim, Ekonomistlerle Sohbetler, Uygulamalı Finansal Tablolar Analizi ve Finansal Okuryazarlık Araştırmaları gibi değerli eserleri bulunduğunu da belirtmeden geçmemiş olalım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu