BankalarKişisel FinansTasarruf

Bankalara Ödediğiniz Masrafları 8 Yolla Azaltın

Yapılan araştırmalara ve yayımlanan raporlara göre Türkiye’de bireylerin tasarruf yapma oranları ve dolayısıyla birikimleri de oldukça düşük seviyelerde.

O halde, tasarruf yapmaya; tasarrufun çoğu zaman birikimlere dönüştüğü, tasarruflarımızı değerlendirmeye başladığımız bankalardan işe başlayalım.

Hemen herkesin bir banka hesabı var. Birçok kişi banka hesaplarından maaş ödemelerini alıyor, para transfer işlemi yapıyor ve hatta daha kolay olduğu için fatura ödeme merkezleri yerine banka hesaplarını kullanarak benzeri ödeme işlemlerini gerçekleştiriyor.

Hal böyle olunca bankaları kullanmama ihtimalimiz de kaçınılmaz oluyor. Bankaların maaş müşterileri nispeten daha avantajlı, en azından çoğu ekstra masraf ücretlerinden muaf tutuluyor ama hepsinden değil!

Bu yazımda bankalara ödediğiniz çeşitli masrafları nasıl azaltabileceğimiz konusundan bahsedeceğim. İster maaş müşterisi olun ister olmayın, bankalara ödediğimiz masrafları azaltabileceğimiz pek çok yol var. Bu yollar bankalara ödediğiniz muhtemel ücretlerden tasarruf yapmanızı sağlayacak.

Alternatif bir banka bulun

Geçen yıl kendime yeni bir banka arıyordum, şubelere gitmediğimden yalnızca internet kanalı üzerinden kullanabileceğim avantajlı ve olursa da masrafsız bir banka araştırıyordum. Şubesiz bankacılık alternatifleri imdadıma yetişti. Şimdi çoğu bankacılık hizmeti için hiçbir ücret ödemiyorum. Gerçekten ücret ödemiyorum!

Banka değiştirmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Alışılan bankayı değiştirmek bir hayli zor. Yeni bir bankaya alışmanın yeni bir evlilikten farkı olmadığını düşünüyorum ve bu konuda ciddiyim. Fakat işler artık içinden çıkılmaz boyutlara geliyorsa, ödediğiniz masraflar her geçen gün artarak devam ediyorsa artık bu işe son vermenizin zamanı gelmiş demektir. Bu tavsiyeyi mutlaka düşünün. Kendinize daha uygun ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir banka bulabilirsiniz.

Kaç bankayı kullanıyorsunuz?

Birden fazla banka kullanıyorsanız, tek bir banka kullanmaya çalışın. Tüm ödemeleriniz ve tüm giderlerinizi tek bir bankadan takip edin. Kullandığınız bankalara ayrı ayrı hesap işletim ücreti ödüyorsanız, bu öneriyi görmezden gelmeyin.

Birden çok bankayı kullanmak kafanızda ve ödeme planlarınızda da karışıklılığa yol açacaktır. Kendinize en uygun bankayı seçin ve yola seçtiğiniz bankayla devam edin.

Bankalardan borç almayın

Hala pek çok banka, hesabınızda para olmasa dahi faturalarınızı veya para transferlerinizi anında gerçekleştirebileceğinden bahseder. Elbette bu işlemi kredili ek hesaplardan gerçekleştirirler. Kredili hesaplardan gerçekleştirilen her işlem; hizmet ücreti, faiz, kullanım ücreti ve bir çok masrafı beraberinde getirir. Bu nedenle bankalardan borç kullanmamaya çalışarak masraf veya kesintileri azaltabilirsiniz.

Nakit kullanmaya çalışın

Bankanız aracılığıyla ödeme yapmak veya para transfer işlemlerini gerçekleştirmek için kredili hesapları değil, nakit hesaplarınızı kullanın. Buna nakit avans kullanımlarını da dahil edebilirim. Neden mi? Aynı sebepten; ekstra masraf ödememek için.

Fatura ödeme tarihlerinizi veya diğer ödeme işlemlerinizi sürekli geciktiriyor ve kredili hesabınızı bu nedenle kullanıyor olabilirsiniz, bunun içinde güzel bir önerim var: kendinize bir ödeme planı yapın. Maaşınızı veya ödemelerinizi aldığınız günlerde gerekli ihtiyaç ödemelerinizi mevduat hesabınızdan nakit olarak yapın. Bunu yapmanız mümkün, biliyorsunuz.

Kredi kartınıza ücret ödüyor musunuz?

Elbette, ödemeyen var mı? demeyin, çünkü kredi kart kullanım ücreti ödemesi yapmak zorunda kalmayacağınız yollar var.

Mesela, pek çok banka çeşitli alternatifler sunar. Kart kullanım ücreti alınmasının asıl sebeplerinden biri de bankaların kredi kartı müşterilerine sunduğu kampanyalardır. Bu kampanyalardan en son ne zaman yararlandığınızı hatırlayın, yararlanmıyorsanız aidatsız kredi kartlarını tercih edin. Diğer yandan faturalarınıza otomatik ödeme talimatı vermeniz durumunda da kart aidat ücreti ödemekten kurtulabilirsiniz.

Bankanız bu ya da benzeri avantajları sağlamıyorsa, hiç düşünmeyin bankanızı değiştirin. Çünkü anlaşılan o da sizi pek düşünmüyor.

İnternet kanallarını kullanın

Sizin için küçük bir araştırma yaptım. Çok bilinen bankalardan birinin para transfer ücretlerini kontrol ettim, buna göre; şubeden yapılan para transfer işlemlerinde para miktarının yüzde 5’i masraf olarak alınıyor, aynı transfer ATM’den yapılırsa masraf 8.5 TL, yine aynı miktar internet veya mobil şube aracılığıyla transfer edildiğinde de 1.5 TL masraf alınıyor.

İnternet veya mobil şubeden yapılan işlemlerden masraf almayan bankalar olsa da masraf alanların sayısı da oldukça fazla fakat, gördüğünüz gibi şube ya da ATM’ye nazaran internet kanallarından alınan masraf çok daha az oluyor. Bu nedenle daha az masraf ödemek için bankanızın internet kanallarını kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Otomatik talimatlar verin

Birçok banka mevduat hesaplarından verilen otomatik talimatları sever. Buna karşılık sizden aldığı kredi kartı veya hesap işletim ücretinden feragat eder. Otomatik ödeme talimatları işinizi de kolaylaştırır. Faturalarınızı düşünmek zorunda kalmaz ve gecikme faizi ödeme derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Elektrik, doğalgaz, su, telefon, internet, televizyon faturaları ve SGK primleriniz için otomatik ödeme talimatı verebilmeniz mümkündür.

Bankanızla görüşün

Tüm bu önerileri kendiniz takip etmeye zorlanıyor ya da vakit bulamıyorsanız bankanızla görüşmeyi deneyin. Müşteri temsilcilerinden daha az masraf ödemesi yapabileceğiniz yollar konusunda fikir alın. Aklınıza gelmeyen farklı bir alternatifi bankanız size tavsiye edebilir.

Barış Şallı

Eksi bir Konupara yazarı olan Barış, ilgi duyduğu bireysel finans alanına dair para yönetimi, krediler, kredi kartları ve kredi notu hakkında onlarca yazı yazdı. Bütün bunları yaparken karmaşık olmaktan ziyade yazılarını kapsayıcı ve basit bir şekilde okuyuculara aktardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir