Birikim

Para Biriktirmeye Alternatif Çözüm: Altın Birikimi

Geliri olduğu halde para biriktirmek isteyip de para biriktiremeyen insanların ortak noktası ne biliyor musunuz? Kolay harcama.

Biraz daha açayım. Paraya ne kadar kolay ulaşabilirsek harcama ihtimalimiz de o denli yüksek oluyor. Gerek cüzdanımızda taşıdığımız banknot paralar, banka hesaplarımızda bulunan paralar ya da küçük bir el hareketiyle pos cihazının başında bekleyen satış görevlisine uzattığımız kredi kartları…

Bakın ne kadar da kolay harcıyoruz.

Peki, buraya kadar anladık. Çoğu zaman kolay harcama yapabildiğimiz için birikim yapamıyoruz. O halde ne yapacağız? Bence aklımızdan aynı eylem geçiyor. HARCAMALARIMIZI ZORLAŞTIRMAK.

Harcamalarımızı zorlaştırabileceğimiz bazı yollar var. Bu yollardan bahsedeceğim ama aslında hiçbirine gerek kalmayacak. Sadece gözümüzün önünde bulunsun.

Daha az nakit taşımak. Evet, yanımızda daha az nakit para taşırsak harcamalarımızı bir nevi zorlaştırmış oluruz.

Kredi kartlarını kapatmak. İyi bir yol gibi görünebilir ama kart kullanmanın hem bizim için hemde ekonomimiz için faydalarını göz önünde bulundurduğumuzda ve içinde bulunduğumuz teknoloji çağını düşündüğümüzde hiç de mantıklı değil.

Kredi kartı limitlerini düşürmek. Özellikle kart harcamalarınız konusunda kendinize engel olamıyorsanız gerçekten iyi bir fikir!

Harcama planı yapmak. En iyi yollardan biridir. Örneğin, her ay sadece ihtiyacınız olacak şekilde harcama planı yapabilir ve plana sadık kalarak, harcamalardan arta kalan kısmı banka hesabınızda birikim adına tutabilirsiniz.

Fakat, zaten tüm bunlar uygulanabiliyor olsaydı muhtemelen böyle bir yazıyı yazmayacaktım. Yapan var tabii, o ayrı.

O halde işte şimdi altın biriktirme vakti.

Altın her ne kadar bir yatırım aracı olsa da farklı fikirlerle de kullanmak mümkün. Örneğin, bu yatırım aracını biz birikimlerimizi elde tutmak için kullanabiliriz. Hem harcamalarımızı zorlaştırarak birikim elde etmiş olacağınız hemde yatırım yapmış olacağız. Bir taşla iki kuş!

İster fiziki olarak kuyumculardan altın alın isterseniz de banka hesabı açarak istediğiniz tutarda gram cinsinden altın alın. Emin olun her istediğinizde kolayca altınlarınızı bozduramayacaksınız.

Altın bozdurmak, ATM’den para çekmekten veya kredi kartlarından harcama yapmaya nazaran psikolojik açıdan çok daha zordur. Öyle sanıyorum ki, kimse birikimlerini ve dahası küçükten başlayıp, büyüteceği bu yatırımını basit harcamalar için silip atmaz.

Ayrıca, son 10 yıllık altın fiyatları grafiği altının uzun vadede getirisi konusunda size fikir verebilir. Öte yandan eğer banka yoluyla altın alımı yapmak istiyorsanız; Altın hesabı açmanın avantajları ve bir diğeri Gram altın almak avantajlı mı? yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu