Birikimleri Arttırmak için 5 Temel İlke

21.01.2022

Çoğumuz belirli miktarlarda birikim yapıyoruz. Önemli olan birikimlerin devamını sağlamak ve daha fazla birikim yapabilmek.

Birikim, insanları zenginliğe götüren önemli bir araç. Bugün ve gelecekte rahat, güvenli ve sorunsuz bir yaşam işin sürekli birikim yapmak ve birikimlerimizi arttırmak zorundayız.

Birikimlerinizi arttırabileceğiniz 5 temel ilkeden bahsetmek istiyorum. Bu ilkelere bağlılığınız, bugünde ve geleceğinizde size çok daha fazlası için önemli bir yol açacaktır.

1. Özel Finansal İlkeleriniz Var Mı?

Her bireyin yaşamında maddi anlamda özel ilkeleri bulunur. Bunları ister gelecek hayali olarak nitelendirin isterseniz de hedef. Her birine ulaşmanın tek yolu özel finansal ilkelere sahip olmaktır ve bağlılığı sürdürebilmektir.

Her ne kadar genelde anlamda bunları yazıyor olsak da kendi finansal ilkelerinizi, kendinizin belirlemesi çok daha uygun olacaktır. Netice itibariyle bu yazıyı okuyan herkesin gelir ve giderlerinin eşit olması imkansızdır.

Eğer finansal ilkeleriniz yoksa kendinizi bugün resetleyin! Nasıl daha fazlasını biriktirebileceğinizi, elinizdeki imkanları ve yapabileceğiniz her şeyi ortaya koyun. Kendi mali tablonuzun resmini çizin ve az ama öz finansal ilkelerinizi hazırlayın.

2. Akıllıca Harcamalar Yapın

Küçük ve kaliteli harcamalar yapmaya özen gösterin. İsteklerinizi erteleyin ve yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan şeyler için paranızı kullanın.

Akıllı harcama yapabilmenin en kolay yolu kişisel finans planı hazırlamaktır. Bu plan sayesinde istek ve ihtiyaç kavramlarının farkına varıp, gelir ve giderlerinizi ortaya çıkarabilir ve böylece ne kadar birikim yapabileceğinizi de görmüş olursunuz.

3. Birikimlerinizi Yatırımlara Dönüştürün

Yatırım yapmanın ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz yoksa, risk almadan birikimlerinizi değerlendirebileceğiniz yolları keşfedin. En Kârlı Yatırım Hangisi? adlı yazıda, risksiz ve riskli yatırım araçlarının ne olduğunu değerlendirmiştik. Bu yazıdan yatırım araçları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Birikimleri yatırımlara dönüştürmek bugününüz ve geleceğiniz için kalıcı ve önemli bir adımdır. İlk etapta risk almamaya ve acele etmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

4. Kendinize Yatırım Yapın

Siz olmasaydınız, birikimlerinizin hiçbir değeri olamazdı. Bu sebeple en önemli varlık sizsiniz. Kendinize yatırım yapmayı ihmal etmeyin. Örneğin, işinizle ilgili eğitimsel etkinlere katılın, kendinizi daha fazla geliştirebilmek için çaba harcayın.

Finansal anlamda bilgilerinizi artırıcı çalışmalar yapın, okuyun ve daha fazla araştırın.

5. Kazandıklarınızın Bir Kısmını Geri Verin

Birçok finans uzmanı, almanın ve vermenin finansal yaşamın çok yönlü bir parçası olduğu görüşünde hemfikirdir.

Belirli bir varlığı ve serveti olan kişilerin ortak noktası sadaka vermek veya farklı yollarla yardım etmektir. Cömert olmak ve ihtiyacı olanlara yardım etmenin, bereketli bir şekilde geri dönüşü olduğuna inanıyorum.

Son

Yazının başında finansal ilkelerinizin olup, olmadığını sormuştum. Eğer yoksa finansal ilkelere sahip olmanın birikimleri arttırma ve daha fazlasını yapabilmek için önemli bir yol olduğunu belirtmiştim. Yukarıda okuduğunuz 5 madde benim finansal ilkelerim. Bana göre, her zaman finansal ilkelere bağlı kalmak birikimleri arttırabilmenin en doğru yoludur.

YORUMLAR

 1. burcu dedi ki:

  okuyunca insanın para biriktiresi geliyor kalkmadan okudum kesin başlıyorum dedim az önce yemek siparişi verdim şaka gibiyim biliyorum

 2. yusuf dedi ki:

  Bende beğendim yazınızı. Biraz geçen yıldan kalma birikimim var daha fazla olsun diye çabalıyorum bu yıl hiç para biriktiremedim neredeyse. Yatırım içinde daha o kadar birikimim bulunmuyor. Birikim artırma konusunda daha fazla yazı bekliyorum böyle yazılar faydalı oluyor dediğiniz gibi sizde daha fazla cömert olun :)

 3. Emre Günayer dedi ki:

  bu arada güzel faydalı yazı.

 4. Emre Günayer dedi ki:

  yatırım yapmak insanı para biriktirme konusunda cezbediyor düşününce araştırınca bile güzel gel gelelim biriktirecek para kalmıyor ay sonuna ;)

  1. yusuf dedi ki:

   aynen güzel kardeşim aynı dert bende var biriktirecek para kalmıyor

 5. Caner dedi ki:

  Akıllıca para harcamakla iş bitiyor bitmesine de akıl nerde?

 6. afşin dedi ki:

  Birikim yapılınca birikim artıyor para parayı çeker misali..

 7. Kubilay Savaş dedi ki:

  Parası olan yada olmayan herkes yardım edebilmeli. Son birkaç aydır bu siteyi ve finans sitelerini takip ederek para biriktirmeye yatırımı öğrenmeye çalışıyorum ama hayatım boyunca hep insanlara yardım ettim. Durumum el verdiğince tabi. Gerçekten ne zaman darda kalsam mutlaka bir çıkış yolu buldum. Bunu da yardımların geri dönüşü olarak görüyorum. Finans olaylarından ayrılmanız ve böyle kişisel düşüncelerinizi eklemeniz güzel oluyor. Kendi adıma teşekkür ederim kaç kişi okusa insanlığa kardır. Kubilay Savaş.