Birikim

Birikim Yapmak İçin Kendinizi Kandırmanın 4 Yolu

Türkiye şartlarında para kazanmaktan daha zor olan bir şey varsa o da kesinlikle para biriktirmektir. Para kazanmak zor, haliyle para biriktirmek daha da zor. Her şeye rağmen bütün bu bildiklerimiz bize pek de yardımcı olmuyor.

Belki de ihtiyacımız olan tek şey, kendimizi biraz olsun kandırmaktır. Bunu faydalı bir şeye dönüştürebilir ve para biriktirmek için kullanabiliriz. Elbette kastettiğim şey, enflasyonu, artan gıda fiyatlarını, uçuşa geçen faturaları ve her geçen gün daha da ağırlaşan yaşam maliyetini görmezden gelmek değil. Bunlar bir yana, biz bu işi cebimize ne giriyorsa o kadarıyla yapmaya çalışacağız.

Peki, bunu nasıl yapacağız? İşte bazı yollar.

1. Otomatikleştirin

Otomatik para transferleri ayarlamayı düşünerek başlayın. Maaş hesabınızdan (örneğin) tasarruf hesabınıza her ay belirli bir tutarda talimat verin ve maaşınızın bir kısmını doğrudan tasarruf hesabınıza aktarın. Böylece hiçbir ayı boş geçmemiş olursunuz.

Bunu kendinize ödeme yapmak gibi de düşünebilirsiniz. Çok satan “Otomatik Milyoner” kitabının yazarı ve finans uzmanı David Bach, bir insanın kendine ödeme yapmasının, bütçe yapmaktan daha çok işe yarayan bir yöntem olduğunu savunuyor. Bu yöntem size de yardımcı olabilir.

2. Gizleyin

Hedeflerinize ulaşana kadar birikimlerinizi sürekli hatırlamadığınızdan emin olun. Bunun için en iyi yollardan biri tasarruf hesabınızı maaş hesabınızdan ayrı bir bankada tutmanız olabilir. Bu durumda sık kullandığınız banka hesabına her giriş yaptığınızda birikim bakiyenizi görmemiş olursunuz.

Bir kere düzenli bir talimat verdikten sonra tasarruf hesabınızı yılda bir ya da iki defadan fazla kontrol etmemeye çalışın.

Tasarruf hesabınızı sahtekarlığa karşı mutlaka koruma altına alın. Mesela hesabınızın ATM’den para çekme limitini düşürün ya da tamamen iptal edin. Ayrıca para transferi gibi olağandışı faaliyetler için SMS veya e-posta bildirimleri ayarlamayı düşünün.

3. Adını Koyun

Banka hesapları genellikle Vadesiz TL ya da Vadeli TL olarak adlandırılıyor.  Milyonerlerin ne düşündüğü umurumda değil, zira bu gerçekten soğuk ve iç karartıcı. Mesela bana son ödeme tarihi yaklaşan faturalarımı anımsatıyor. Neyse ki hesap adlarını değiştirebiliyoruz ve bu gerçekten teşvik edici olabiliyor.

Bankalar, ekstra bir ücret ödemeden birden fazla alt hesap oluşturmaya ve her birine farklı bir ad vermeye imkan tanıyor: acil ihtiyaçlar, ev, tatil…

Hedefinizin bir ev almak olduğunu ve “İlk Evim” adlı bir tasarruf hesabınız olduğunu düşünün. Her bir 100 lira, bir tuğla… Öyleyse bu hesaba gidecek her bir kuruş için gurur duyabilirsiniz. Ama tabii hedefiniz ev almak olmayabilir. Öyleyse “Hawaii’ye Rüya Gezisi” ya da “Özgürlük Fonu” belki kulağınıza daha hoş geliyordur.

4. Yönlendirin

Tasarruf yapmak için onlarca faklı yol bulunur. Henüz keşfetmediğiniz bazı tasarruf yolları size de yardımcı olarak daha fazla para biriktirmenizi sağlayabilir.

Tasarruf için çok fazla yol var, araştırmak ve keşfetmek yeterli. Mesela Netflix’ten tasarruf yapmanız bile mümkün. Standart planda bir Netflix aboneliğiniz varsa, ikinci bir ekran için şifrenizi yakın bir arkadaşınızla paylaşıp aylık 13 lira tasarruf yapabilirsiniz.

Kendimden bir örnek vereyim.

Geçen yıla kadar birkaç dergi aboneliğim bulunuyordu. Zor bir seçimle bunu ikiye düşürmüştüm. Bu da aylık ortalama 26 lira ödeme yapmamı gerektiriyordu. Daha sonra mobil operatörümün iletişim planım kapsamında, abone olduğum dergiler de dahil olmak üzere birçok başka dergiye bir mobil uygulama üzerinden ücretsiz erişim sağladığını keşfettim. Dergi aboneliklerimi iptal ettim, bu benim için yıllık 310 lira tasarruf anlamına geliyor.

Turkcell ve Türk Telekom, bazı tarifelerinde dergilere ücretsiz erişim sağlıyor. Ücretsiz erişim, tarifeniz kapsamında değilse tüm dergilere (ya da gazetelere) aylık 13,99 TL – 19,65 TL gibi ücretlerle abone olup erişebilirsiniz. Birden fazla dergi aboneliğiniz varsa bu seçenek daha tasarruflu olabilir.

Söz gelimi, biraz araştırma yapmak gerekiyor. Siz de her bir aboneliği iptal ettiğinizde ya da bir harcamayı ortadan kaldırdığınızda veya bir borcu ödediğinizde, bu aylık ödemeleri biriktirerek tasarruf hesabınıza yönlendirebilirsiniz.

Yağız Okan

Kişisel finans alanında uzmanlaşmış ve Sertifikalı bir serbest yazar olan Yağız Okan, 2014 yılında Konupara’ya katıldı. Anadolu Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık, ek olarak İktisat bölümlerinden mezunu olmasının yanı sıra, Finansal Okuryazarlık Sertifikası ve MEB Genel Muhasebe Sertifikasına sahip. Krediler, kredi kartları ve mevduatlar gibi bankacılık ürünleri ve kişisel finans konusunda uzman. E-posta: yagizokan@konupara.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir