Birikim

Ev Hanımları için Evde Para Biriktirme Yöntemleri

Harikasınız! Eğer zaten bu yazıya geldiyseniz para biriktirme olgusunun önündeki en büyük engeli aştınız demektedir. Para biriktirmek için insanın bilinçli olması ve çok daha önemlisi para biriktirmeyi istemesi gerekmektedir. Bu adımı aştığınıza göre fazla uzatmadan yazının içeriğine geçelim.

Ev hanımları için evde para biriktirmek biraz zordur. Nedeniyse genelde ev hanımlarının sabit bir geliri olmamasıdır ama yöntem yok mu? derseniz elbette var. Gelin hep birlikte bakalım:

Düşünün ve Sonra Harcayın

Elinizde ne miktarda para olursa olsun öncelikle düşünün ve sora harcama yapın. Özellikle kendinize “İstek mi yoksa ihtiyaç mı?” sorusunu yöneltin. Bu sorunun cevabını harcama yaparken kendinize dürüstçe cevaplayın. İsteklerinizi erteleyebilirsiniz unutmayın.

Zor günlerinizi ya da hayalinizi düşünün

Zor günlerde birikmiş bir miktar para herkese lazım olabilir. ‘Hayat bu ne getireceği belli olmaz’ diye düşünün ve gereksiz harcamaktansa paranızı biriktirin. Biriktirdiğiniz para aynı zamanda size güvence verecek ve inanın daha rahat yaşamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca, para biriktirme isteğiniz bir hayal için olabilir. Ev almak, otomobil almak ya da daha farklı şeyler. Harcama yaparken kendinizi tutamıyorsanız bu hayallerinizi düşünün. Etkisi olacaktır.

Kumbara her zaman işe yarar

Evet, klasik bir yöntemdir ama hala işe yarıyor olması şaşırtıcı. Zorunlu harcamalarınızdan arta kalan paralarınızı biriktirebileceğiniz bir kumbara alın ya kendiniz yapın. Hatta bunun için evinizde bulunan küçük bir çekmeceyi ya da kavanozu bile kullanabilirsiniz.

Bozuk paralar genelde kolay harcanır, fakat harcamayın biriktin.

Liste yapın

Zorunlu ihtiyaçlarınız için bir maliyet listesi hazırlayın. Günlük, haftalık ya da aylık olsun fark etmez. Örneğin, aylık birikimleri ele alalım. Her ay elinize ne kadar para geçiyor, ne kadarı zorunlu harcamalara gidiyor ve ne kadar tasarruf yapabiliyorsunuz? bu soruların tüm cevaplarını bu listeden alabileceksiniz.

Hatta listenizde çeşitli düzenlemeler yapın, ekleyin, çıkarın, erteleyin! Bu uygulamalar para yönetimi konusunda size oldukça fayda sağlayacaktır.

ING Bank para tasarrufu için ne diyor?

Yakın zamanda ING Bank tarafından sosyal medyada paylaşılan birikim önerilerini sizlerle paylaşmıştık. Bahsettiğimiz yazıda banka tarafından para biriktirmek isteyenlere tam 20 öneri verilmişti. Eğer, kaçırdıysanız mutlaka ilgili bağlantı üzerinden ING’nin para tasarrufu için ING Bank’tan Para Biriktirmek için 20 Öneri yazısını okuyun.

Krediye İhtiyacınız Olursa

Siz ev hanımları için para biriktirme önerilerini yukarıda sıralamaya çalıştık. Daha fazla öneri için kişisel finans kategorimiz altındaki birikim sayfasından özel tasarruf yayınlarına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca, eğer bir gün işinizi kurmak veya birikimlerinizi tamamladıktan sonra hayallerinizi gerçekleştimek adına krediye ihtiyacınız olursa Çalışmayan, Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar adlı yazımız da ilginizi çekecektir.

Son sözler olarak şunları söyleyelim, eğer yüksek faizli borçlarınız varsa mutlaka borçlarınızı ödedikten sonra para biriktirmeye başlayın. Borçlar özgürlüğünüzü kısıtlayacaktır. Eğer yüksek faizli borçlarınız zaten yoksa, ne duruyorsunuz ki? Bir an önce paranızı biriktirmeye başlayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir