Birikim

Gelire göre birikime ne kadar para ayrılmalıdır?

Gelire göre birikimin gelire oranı en az %10 ve %25 aralığında olmalıdır. Bireyin elde ettiği gelirin %10 ile %25’ini birikime ayırması gerekmektedir.

İyi kötü herkes bir şekilde gelir elde ediyor. Maaş alıyor, iş yerinden kazanç elde ediyor veya kira gibi pek çok şekilde geliri olabiliyor. Birikim yapmak isteyen bireylerin en az elde ettikleri gelirin %10’unu ayırmaları gerekmektedir. Minimum oran %10 olsa da bu herkese göre değişiklik gösterebilir.

Asgari ücreti ele alalım. 1300 lira geliri olan bir bireyin aylık birikime ayırması gereken azami tutar 130 lira olur. Bu miktarı 12 ay boyunca çalıştırıp, tamamen risksiz ve ortalama yüzde 8 faiz elde edebileceği bir mevduat hesabında değerlendirdiğinde 1 yıl sonunda birikimden elde edeceği gelir ortalama 1600 lira olur. 10 yıl gibi bir sürede aynı şekilde birikime devam edecek olursa, vade sonunda hiç de fena bir sonuçla karşılaşmaz. İyi haberde karşılaşabileceği maddi sorunlar, sağlık problemleri veya diğer şeyler için elinde bir güvencesi olur.

Az ya da çok demeden gelirinizin minimum %10’unu birikime ayırmaya çalışın. Günde ortalama 5 lira bile biriktiriyor olsanız, bu miktar yıllık 1800 lira yapar ve gerçekten bu önemli bir tutar.

Daha fazla birikim yapmak için tasarruf yollarını denemeyi de ihmal etmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu