1 Milyonluk Birikime Ulaşmak için Günlük, Aylık ve Yıllık Hedefler

Milyoner olmak ne kadar zor? İyi bir planlama yapılması durumunda, muhtemelen düşünüldüğü kadar zor değil ve hatta oldukça kolay.

“Smart Couples Finish Rich” isimli kişisel finans kitabının yazarı David Bach, farklı yaştaki insanların 65 yaşında 1 milyon dolarlık birim hedefine ulaşabilmeleri için her gün kenara koymaları gereken para miktarını gösteren bir grafik hazırladı.

Hedefe ulaşama yolundaki en büyük adımın olabildiğince erken vakitte birikim yapmaya başlamak olduğunu söyleyen ünlü finans yazarı Bach, bu konuda zamanın ne kadar önemli olduğunu ispatlamak için yaptığı hesaplamayı paylaştı.

Aşağıdaki grafik, kaç yaşında olduğunuza bağlı olarak, ne kadar para biriktirmeniz gerektiğini günlük, aylık ve senelik dilimlerde gösteriyor.

Daha basit olması açısından Bach, hesaplamanın yıllık yüzde 12’lik bir getiri varsayımı üzerinden yapıldığını ve vergilerin hesaba katılmadığını belirtiyor.

Bu hesaplamaya göre, 65 yaşına geldiğinizde 1 milyon dolarlık birikim hedefine ulaşmak için;

Birikime başlamanız gereken yaş aralığını kaçırdıysanız da sorun değil. Örneğin şu anda 25 yaşındaysanız, bu yaşa kadar elinizde olması gereken miktarı hızla toplayarak telafi edebilir ve 30 yaşa kadar önünüzdeki 5 yıl boyunca günlük ya da aylık hedefleri tamamlamaya başlayabilirsiniz.

Elbette hesabınızı Türk lirası cinsinden de yapmanız mümkün ancak böyle yapmasanız bile kur farkından dolayı bu hesap sizi çok daha kısa sürede lira milyonerliğine götürecektir.

Birikimlerinizi doğru yatırımlar yaparak değerlendirmeye başladığınızda bir süre sonra yatırımlarınızdan kazandığınız paraların da size para kazandırmaya başlayacağını ve yatırımlarınızın çok hızlı bir şekilde büyümeye başlayacağını unutmayın. (Bakınız: Neden Yatırım Yapmalı?)

Birikim yapmaya nereden başlamanız gerektiği konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, hızlı bir başlangıç yapmanızı sağlayacak temel adımlara buradan ulaşabilirsiniz.

Exit mobile version